Kireçlenme (osteoartroz)
Kireçlenme (osteoartroz)

Sevgili okurlar, osteoartroz yani halk arasında tabiri ile “kireçlenme” tedavileri.

20'li yaşlardan itibaren başlayıp ölene kadar devam eden bir hastalıktır. Aslında kireçlenme (osteoartroz) hastalıktan ziyade fizyolojik bir durum olarak da kabul edebiliriz. Yaş ilerledikçe, nasıl saçlarımızda beyazlar, cildimizde çizgiler ortaya çıkarsa, eklemlerde de bozulmalar, değişiklikler oluşur. Kireçlenme, kadın erkek hepimizde ortaya çıkabilen bir durumdur.

20'li yaşlardan itibaren eklemlerde; kullanmaya bağlı olarak kireçlenme başlıyor; ve bu zamanla ilerleyerek 40'lı yaşlarda belirtilerini gösteriyor. Şikayetler, kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülüp bunun sebebinin erkeklerin kas ve bağ dokusunun daha güçlü olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kireçlenmede değişiklikler nerede görülüyor?

Osteoartritte yaygın patalojik değişiklikler, eklem bağ dokusunda, özellikle de eklem, subkondral kemik, eklem sıvısı ve kapsülde saptanır. Başlıca olay eklem kıkırdağındaki ilerleyici kayıptır ve buna, eklem sıvısındaki hyolünirik asidin muhteviyatının bozulması, eklem çevresindeki kemiklerin yapılarının bozulması küçük yeni kemik çıkıntılarının oluşumu eşlik eder.

Risk faktörleri nelerdir ?

1-Genetik Faktörler : Aile kalıtım
2-Hormonal Faktörler : Diyabet, akromegali,gut vs.
3-Travmatik Faktörler : Meslek nedeniyle sıkça yapılan ağır kaldırma, yük taşıma, şişmanlık vs.

Kireçlenmenin belirtileri

1-Ağrı :Hastanın hekime başvurmasını sağlayan başlıca şikayettir. Sızı şeklinde de ifade edilen ağrı küntdür. İyi lokalize edilemez. Başlangıçta hafif olan ağrı, zamanla artarak ufak bir hareketle ve hatta dinlenme esnasında bile duyulmaya başlar. Tutulan ekleme göre bazı aktivite ve hareketlerle ağrı daha da artar. Örneğin, elin osteoartorzunda, elle bir şeyi sıkmak ve kavanoz kapağı açmak ağrılıdır.

2-Tutukluk :Genellikle hastalar sabah kalktıklarında veya gün içinde hareketsiz kaldıkları zamanlardan sonra duydukları tutukluktan yakınırlar. Tutuklu da ağrıda olduğu gibi hava değişiklikleri ile bağlantılıdır.

3-Krepitasyon :Kıkırdak kaybı ve eklem yüzünün düzensizliği sonucu eklemlerdeki görülen takur tukur seslerdir.En sık dizde, daha az olarak kalçada duyulur.

4-Hareket kısıtlılığı ve eklemlerdeki bozulmalar :Hastalığın ileri dönemlerinde ortaya çıkar.

En sık tutulan eklemler;

1-Diz eklemi : Şişman kadınlarda daha sık görülür. İleri dönemlerde eklem eğrilir. O-bacak ortaya çıkar.

2-El eklemleri : Parmaklarda kistler, nodüller ortaya çıkar.Eğrilme sonucu hastanın parmaklarında şekil bozuklukları ve güçsüzlük meydana gelir.

3-Kalçe eklemi : Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür. Şişmanlıkla ilgili gösterilmemiştir.

4-Omurgalar : Öncelikle bel be boyun omurlar ektilenir.

Tedaviler

1-İlaç tedavisi : Ağrı kesici diye tabir edilen nonsteroid antienflamatur ilaçlar. Eklem içi hyaluranan ilaçlar?

Dikkat: Osteoartrozda korüzon tedavisinin yeri yoktor.

2-Fizik tedavi ve rehabiliyasyon : Kireçlenmede uygulanan ana tedavidir.Kireçlenmesi olan kişilerin ilk başvurmaları gereken hekim fizik tedavi uzamanıdır.Kireçlenmede önemli olan eklemi bozulmadan koruyucu tedaviye almaktır. 40 yaşından sonra düzenli olarak fizik tedavi uzmanının kontrolü altında olmak; tüm eklem kemik ve kasları korumak ve vücuda sağlıklı bir şekilde yaşalanma hakkı tanımak açısından önemlidir. Kireçlenmede fizik tedavi alanında sıcak-soğuk uygulamalar,ağrı kesici akımlar,kas programları egsersizler, tedavi masajları vs. uygulanmaktadır.

3-Cerrah tedavi :Çok ileri vakalarda protez uygulamalar mevcuttur.Burada önemli nokta operasyon öncesi ve sonrası mutlaka fizik tedavi uyglanmasınız ne kadar önemli olduğunun bilinmesidir.

Hepinize ağrısız, mutlu günler diliyorum...


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!