~~Kadınların genç ve sağlıklı görünümü vajinal bölgeleri için de istemeleri, artık bir tabu değil. Vücudun diğer organlarının oluşturduğu sorunlar kişiye özel iken vajinal sorunlar cinsel partneri de etkilediğinden her iki cinsi de ilgilendirmekte. Hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, kronik öksürük, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenler kadın cinsel organlarında “vajinal relaksasyon sendromu” olarak bilinen vajinal kaslarda gevşeklik, vajina kanalında genişleme, şekil bozuklukları, idrar kaçırma gibi bir seri dinamik ve fonksiyonel kayıplara neden olmakta.
Özellikle yaşlanma ve doğum travmasının doğal süreciyle orantılı olarak ortaya çıkan vajinal gevşeme ve sarkmaların oluşturduğu patolojik değişimler, sürtünme hissinin azalması neticesinde cinsel doyumda azalma, eşler arasında soğukluk gibi psikolojik sorunlara da neden olmakta.
Vajina estetiği; son yıllarda lazer teknolojileri ve estetik cerrahideki gelişmeler, sosyo-ekonomik ve kültürel seviyedeki hızlı yükseliş kadınların kendine verdikleri önemin artmasını sağladığından öne çıkan konular arasına girdi.
Karbondioksit lazer ile radyofrekansın birlikte uygulandığı Monalisa Touch (dokunuşu) ağrısız, anestezisiz, ameliyatsız, dikişsiz ve günübirlik uygulanan non invaziv bir yöntemdir. Monalisa Touch ile vajinal kaslar eski kuvvet ve sıkılığını geri kazanır. Vajinanın iç ve dış çapı azalır. Gevşeklik, kuruluk, kaşıntı, sürtünme ve ilişki esnasında ağrı şikayetleri düzelir. Monalisa vajinoplastisi çok kısa sürede uygulandığından ve yan etkileri minimum olduğundan uygulama sonrası istirahat gerekmez, işinizden ve günlük yaşamın ritminden kopmazsınız. Monalisa touch vajinoplasti ile, doğum yapmadan önceki vajinal sıkılığa geri dönüldüğünden seksüel aktivite ve çiftin cinsel doyuna ulaşması mümkün olmaktadır.

MONALİSA TOUCH VE VAJİNAL ATROFİ/ STRESS İNKONTİNANS:

Kadınlarda gerek menopoz, gerekse kanser veya değişik nedenlerle yapılan cerrahi sonrası gelişen östrojen eksikliği nedeniyle genital bögedeki kan dolaşımı azalır, vajinal mukozadaki dökülme ve inceme sonucu vajinal atrofi oluşur. Manopoz sonrası kadınların yaklaşık %50 sinde görülen vajinal atrofinin derecesiyle ilintili olarak genital irritasyon, kaşınma, kayganıkta azalma, anormal akıntı, kuruluk, enfeksiyonlara eğilim, hatta ilişki esnasında ağrı hissedilebilir. Ayrıca dış genital bögedeki yağ dokusu azalmasına bağlı renk değişiklikleri ve vajenin görünümünde bozukluklar gözlenir.
Yine mesane bölgesi kaslarında gevşeme ve atrofi sonucu öksürme, hapşırma, gülme, egsersiz gibi fiziksel aktiviteler esnasında stres inkontinans olarak bilinen istemsiz olarak idrar tutamama şikayetleri de başlar.
Vajinal atrofi, eşlerin cinsel yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle kadınlarda yaşanan tüm bu olumsuz etkiler cinsel yaşamdan soğuma, kaçınma, eşler arasında cinsel tatminsizlik, depresyon, güven kaybı, hatta evliliğin tehlikeye girmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

MONALİSA TOUCH NASIL ETKİ EDİYOR?
Fraksiyonel CO2 Lazer, vajina mukoza dokusuna etki ederek kollajen üretimini sitimüle eder ve kan kışını hızlandırır. CO2 Lazer uygulaması sonrası cilt altı kollajen liflerinde ani olarak 30% oranında kısalma ve ciltte gerilme meydana gelir. Sonuçta, uygulama bölgesinde hem mevcut kollajen dokusu hızla yenilenir, hem de yeni kollajen lifleri oluşur.
Fraksiyonel Karbondioksit Lazerler ameliyatsız vajina gençleştirmede altın standart olarak kabul edilmektedir. Uygulama sonrası vajinanın iç ve dış çapı azalır, genital bölgenin dış görünümü yeniden normal anatomik şeklini alır.

İYİLEŞME DÖNEMİ NASIL GEÇİYOR?
Monalisa dokunuşu sonrası herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Uygulama sonrası mümkün olan en kısa sürede yürüyüşler yapılmalıdır. İşlem sonrası duş alınabilmekte ancak 4 hafta süre ile aşırı fiziksel aktiveteden sakınılmalıdır. Cinsel ilişki, yapılacak işlemle ilgili olarak 4 haftaya kadar kısıtlanabilir.

HANGİ SIKLIKLA UYGULAMA YAPILMAKTADIR?
Monalisa dokunuşu 15-45 gün aralıklara 3-5 seans yapılmakta, sonrasında idame tedavisi olarak her yıl 1 kere tekrarlanması önerilmektedir.

SONUÇLAR HEMEN GÖRÜLEBİLİYOR MU?
5-10 dakika süren uygulamanın etkileri bir gün içinde görülür ve kanal daraltılmış olur. Kuruluk, kaşıntı, hassasiyet ve ilişki esnasında irritasyon gibi şikayetlerdeki düzelmeler hemen birinci seansdan sonra farkedilmektedir. İşlemin oluşturduğu doku reaksiyonları 1-2 hafta olup işleme bağlı etkilerin tamamen farkedilmesi ise ortalama 1-2 aydır.

MONALİSA TOUCH İLE BAŞKA NELER YAPILABİLİR?
Lazerle iç dudak küçültme ve şekillendirme
Lazer kliteroplasti
Lazer dış dudak küçültme/dolgunlaştırma: kök hücre yağ transferi ile kombine edilebilir
Lazer perineoplasti: lazere vajinal açıkıktaki genişleme tedavisi
Stres inkontinans: hapşırma, öksürme ile idrar kaçırma şikayetlerinde de kullanılmaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!