Haydi selülitlerden kurtulalım!
Haydi selülitlerden kurtulalım!

Bir ayda selülitlerinizin en az yarı yarıya azalmasını istemez misiniz? İnanın imkansız değil. Yaşam şeklinizde yapacağınız küçük birkaç değişiklikle hem kilo verip hem sıkılaşıp hem de selülitlerden kurtulabilirsiniz.

1. Günlük içtiğiniz su miktarını gözden geçirin. Ne kadar su içtiğinizin farkına vardıktan sonra günlük içtiğiniz suyun 2 litrenin üstünde olmasına özen gösterin. Su hem dolaşımı hızlandıracak hem de toksinlerin atımını sağlayacaktır, bu sayede metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

2. Tuz tüketimi de sudan sonra önem teşkil eden bir diğer etmendir. Türk toplumu olarak tuzu fazla tüketmeye alıştırıldık, ancak değiştirmek sizin elinizde. Yavaş yavaş tuz tüketimini azaltmaya başlayabilirsiniz. Tuz yerine baharat tüketimini arttırın, soğan sarımsak gibi sebzeler aroma ve tat verici oldukları için yemeklerinize, salatalarınıza, yoğurda ilave ederek ekstra tuz tüketimini önleyebilirsiniz.

3. Düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler dolaşım sisteminizi hızlandıracak, kaslarınızın çalışmasını sağlayacak, size enerji harcatacak ve böylelikle de daha sıkı görünmenizi sağlayacaktır. Fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmanıza da yardımcı olacak. Haftada dört gün 60 dakika yapacağınız yürüyüşlerle ilk haftadan itibaren bacaklarınızdaki sıkılaşmayı fark edeceksiniz. Bir ayın sonunda ise yürüyüşleri bırakmak istemeyeceğiniz kadar güzel bir sonuç alacaksınız. Ayrıca sıkılaşma ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanın yanı sıra stresinizin azaldığını, daha mutlu ve motivasyonu yüksek bir birey haline geldiğinizi de gözlemleyeceksiniz.

4. Sosyal bireylerin genel sorunu dışarıda yemek yemektir. Dışarıda yemek yemek korkulu rüyanız olmasın, ya da pes etmenize sebep olmasın. Çözüm üretin. Mesela normalde yediğiniz yemeğin 1/2 ‘sini veya 2/3 ‘ünü tüketin. Ve o gün veya ertesi gün mutlaka yürüyüş yapın.

5. Gün içerisinde 1-2 fincan bitki çayı için. Bitki çayı içmeyi sevmeyenler ise bitkilerden soğuk çaylar da yapabilir. Bitki çayları metabolizmanızı hızlandıracak.

6. Sebze tüketiminizi arttırın. Günde en az bir öğünde salata gibi çiğ sebze tüketin, bir öğünde de pişmiş sebze tüketin.

6. Yukarıda söylediklerimi yaparken de asitli içecek tüketiminizi minimuma indirip, aşırı yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bir ay sonra ümit ettiğinizden daha güzel bir sonuç elde edeceksiniz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!