Gebelik son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta sürer. İlk üç aylık dönemde; yorgunluk, bulantı, kusma, idrara sık çıkma, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, baş ağrısı, uyuma isteği, adet olacakmış gibi kasık ağrısı gelişir. Bu belirtiler gebeliği sürdürmek için artmış olan hormonların etkisi ile gelişir.

İkinci üç ayda yakınmaların çoğu azalır. Mide şikayetleri azalır ve hatta bazen tamamen geçer. Hamile bayan eski enerjisin kavuşur. 4 ve 5. ayda karın belirginleşir. Bu dönemde; sırt ağrısı, bacak krampları, mide yanmaları, ciltte, göğüs uçlarında kararma, vücuttaki benlerde artış görülebilir. İlk doktorsitesi.com/gebelik" class="articleCrossLink">gebelikte 18. diğerlerinde 16. haftadan itibaren bebek hareketleri hissedilmeye başlanır. Bu dönemde iştah artar, dikkat edilmezse kilo artışı olabilir.

Üçüncü üç ayda nefes nefese kalma, mide yanması, kalçada ve bacağın arka kısmında ağrı, genital bölgede varis, hemoroid (basur), idrara sık gitme, idrar kaçırma, uykusuzluk gibi şikayetler oluşabilir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi için düzenli doktor kontrolü önem taşır. Anneye yönelik testler yanında bebek için bazı tarama testleri ve detaylı ultrasonografi yapılmaktadır. Gebelikte sadece beslenme ile gerekli demir kalsiyum ihtiyacı karşılanamamaktadır. Doktor önerisi doğrultusunda demir, folik asit, vitamin kullanılmalıdır.

Doğum şekli bebeğin kilosu, duruşu, plasentanın yerleşimi, annenin tıbbi durumuna göre belirlenir. Normal doğum tıbbi bir engel yok ise tercih edilmelidir. Doğumda özellikle ağrı anneleri ürkütmektedir. Bugün bir çok merkezde ağrısız (epidural) doğum sayesinde anneler ağrı duymadan, bebeklerini doğurmaktadırlar.


Mersin Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!