Estetik vajinal cerrahi: yeni trend
Estetik vajinal cerrahi: yeni trend
Vajen dudaklarının düzeltilmesi ve formunun korunması için yapılan operasyonlar aslında yeni değil. 1980 li yılların başlarında bu konu ile ilgili makaleler yayımlanmaya başlamıştı. Ancak son yıllarda bayanların bu operasyonu daha sık yaptırır hale gelmeleri ve medyanın da konuya duyduğu ilgi ile daha populer hale geldi. Daha önceleri kadınlar, vajen dudaklarındaki deformite, asimetri ya da bozuklukları doktora gidip muayene bile ettirmeye çekinirken artık bunu düzelttirmek için operasyon talep ediyorlar. Biz plastik cerrahlara da son aylarda bu sıkıntı ile başvuran hastalarda bir artış oldu. Konunun bazı çevrelerce artık bir tabu olarak görülmemesi ve plastik cerrahi uzmanlarının sayısındaki artış , bu tür operasyonları kadınların daha rahat yaptırabilmesini ve gerekli uzmanlara ulaşabilmesini sağladı.


Bu tür operasyonlar, standart kadın doğum operasyonları değildir ve plastik cerrahi konusunda eğitim almış estetik cerrahi uzmanlarının maharetini gerektiren operasyonlardır. Estetik algı ve uygulanacak işlemdeki cerrahi yetenek son derece önemlidir.Diğer estetikcerrahi operasyonlarında olduğu gibi vajinoplasti operasyonlarında da hasta kendiistemi ile operasyona kara verir ve medikal bir zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte vajen dudaklarında eski kesilere bağlı estetik düzeltmeler, kronik irritasyona veya hormonal dengesizliklere bağlı gelişen asimetriler ve hipertrofiler(büyümeler) hastayı son derece konforsuz bir yaşama sürükleyebilir: Bikini ve mayoların giyilmesinde sıkıntı, mantar enfeksiyonlarına uygun zemin oluşumu, iç çamaşır giyildiğinde oluşan rahatsızlık ve irritasyonve en önemlisi vajendeki şekil bozukluğu, kişinin kendineolan güvenini azaltabilir. Seks hayatını ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu durumlarda vajinoplasti operasyonları medikal endikasyonu olan gereklilik için uygulanmalıdır. Bu konudaki en önemli belirleyici unsur, hastanın doyumu ve yaşam konforudur. Bunun için gerekli olan estetik vajinoplasti operasyonlarıda rinoplasti, karın germe, saç ekimi, meme büyütme vs. operasyonlarıgibi rahatlıkla yapılabilmelidir.

Estetik vajinal operasyonlarda neleri onarabiliyoruz ya da düzeltebiliyoruz diye baktığımızda oldukça geniş perspektifte operasyonlar karşımıza çıkmaktadır. En sık uygulamalarımız arasında vajen küçük dudaklarının asimetri veya hipertrofisinindüzeltilmesi yani küçültme işlemleri gelmektedir. Ayrıca “mons pubis “ diye adlandırdığımız vajen girişi üstünde ve karın katlantısı altında kalan alanınliposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, asılması; büyük vajen dudaklarının otolog (kendi) yağ enjeksiyonu ile veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da sık uyguladığımız işlemler. Bunun dışında büyük vajen dudaklarında küçültme ve klitoris etrafında fazlalık cildin alınması gibi işlemler plastik cerrahlar tarafından uygulanmakta.

Bu tür estetik vajinal cerrahi ile birlikte vajen sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi, idrar kaçırma operasyonlarının yapılması, kızlık zarı onarımı gibiişlevsel ve tedavi edici operasyonlar da yapılabilmektedir. Kadınların bir kısmı sadece fonksiyonel ve işlevsel düzeltmelerin yanı sıra vajen dış dudaklarının ve bütün olarak vulvanın aynı opersayonda estetik olarak düzeltilmesini isteyebilmektedir.

Sonuç olarak gittikçe yaygınlaşan bu estetik cerrahi işlemlerinin son derece doyurucu, güvenli ve etkili sonuçlar verdiğini ve sonuçların kalıcı olduğunu bilmemiz gerekir. Seksüel hazzı da arttırabilen ve insanın yaşamsal fonksiyonlarına konfor getiren bu cerrahiye olan talep sanırım önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır.