Sizleri, biz kadınlardan ayıran en önemli özellik biyolojik farklılık. Bu fark beslenme alışkanlıklarının, yaşam tarzının ve egzersiz çeşidinin de değişken olmasını sağlıyor. Daha hızlı metabolizma yapısına, daha çok proteine ve doymamış yağ asitlerine ihtiyacınız var. Kalp –damar ,karaciğer ve kolesterol ile ilgili sağlık risklerine önem vererek beslenmeniz gerekiyor. Besin çeşitliği, öğün düzeni iş hayatınıza ve sosyal hayatınıza uygun planlanmalı, yaşamın getirdiği stresi azaltacak şekilde beslenmelisiniz. Öğün atlamak ,ara öğün yapmamak ve posa oranı düşük beslenmek sinirli ve mutsuz hissetmenizi sağlar, vereceğiniz önemli kararları da etkiler.

HİNDİ ;Sağlıklı protein yapısına sahip hindi beslenme alışkanlıklarınız ve market alışveriş listenizde mutlaka olmalı. Egzersiz sonrası ve kilo fazlalığı olduğu dönemde rahatlıkla tüketebileceğiniz hindi eti kolesterol yapısı en az et çeşididir. Eğer hindi göğüs eti az yağlı geliyorsa 1-2 saat yoğurt- süt ile marine edip, baharat ( kekik, köri, karabiber ve zencefil ) -zeytinyağı ile fırında, ızgara da veya tavada sebzelerle rahatlıkla pişirebilirsiniz.

KABAK ÇEKİRDEĞİ ; Biyolojik sağlığı etkilen besinler arasında yer alan kabak çekirdeği prostat riskinin azalmasına yardımcı olur. Ara öğünlerde tercih edebilir, salata ve tükettiğiniz kek-kurabiye gibi tatlı besinlerin içine ekletebilirsiniz. Her gün 1 çay bardağı kabak çekirdeği yeterli vitamin-mineral almanızı sağlar. Yağlı tohum grubu olan bu besini fazla tüketirseniz kalori oranını artıracağınız için kilo fazlalığı riskinizi de artırmış olursunuz.

BUĞDAY ; Yüksek folik asit ve çinko içeriği sayesinde sperm kalitesiniz artıran bu besin , posa oranını yüksek olması nedeni ile tokluk hissinizin artmasına da yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi destekler ve yorgunluğunuzu azaltır. Haşlanmış buğdayı salatalara ,çorbalara ekleyebilir, buğdayın öğütülmüş hali bulguru haftada 2-3 gün 1 porsiyon ( 4-5 yemek kaşığı ) tüketebilirsiniz.

YUMURTA ; Vücut dokularınıza en yakın protein içeriği yumurta da bulunur. Günlük kolesterol ihtiyacının %90 ‘ını bir adet yumurta da bulunur. Eğer kolesterol değerleriniz ile ilgili sağlık riskleriniz bulunmuyorsa vitamin ( A,D,E ve B grubu) ve mineral ( demir, çinko) içeriği fazla olan bu değerli besini her gün kahvaltıda ve egzersiz sonrası tüketebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin korunmasını destekleyen bu besini kolesterol riski olanların haftada 2 gün 1 adet haşlanmış olarak tüketmesi sağlıklı beslenmesini sağlar.

KAYISI ; Posa içeriği yüksek bu besin kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur ve konstipasyonu ( hazımsızlık) azaltır. İçeriğinde yer alan potasyum kas kramplarını engeller, A vitamini göz, saç-tırnak ve bağışıklık hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Ara öğünleriniz tercih edebileceğiniz 4-5 adet kuru kayısı veya 2 porsiyon taze kayısı sağlıklı beslenmenizi de sağlar.

DİYETİSYEN TUĞÇE ALTAN BAHÇE


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!