Dolgu (tedavi, konservatif diş tedavisi)
Dolgu (tedavi, konservatif diş tedavisi)

Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Çürümüş diş dokusu temizlenir ve kavite denilen boşluğun içi dolgu malzemesi ile doldurur.

Kliniğimizdeki Dolgu Uygulamaları;

Porselen (Estetik, Işınlı) Dolgu: Yapım işlemi aynı aşağıda belirttiğimiz kompozit dolgu gibidir. Birtek fark zaman ve ışığın cinsidir. Bu dolgu tipinin avantajları: Estetiktirler, daha uzun ömürlüdür, doku dostudur, nonalerjiktir.

Kompozit (Estetik, Yapıştırıcı Bonding Sistemli) Dolgu:Özellikle estetiğin ön planda olduğu vakalarda tercih edilen diş renkli restorasyonlardır. Bunlarda sadece çürüğü kaldırmak yeterlidir. Kavitenin üzerine Dycal (Calcium Hydroxide) dediğimiz bir kaide maddesi koyarız. İşlem 3-5 dk'lık bir zaman zarfında estetik verilere kaviteye tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir, sonunda da cilası yapılarak dolgu matlıktan kurtarılır ve ömrü uzatılır. Yaklaşık kullanım süresi 5 yıl kadardır.

Amalgam (Gümüş) Diş Dolgu:İçinde %70 gümüş, %23 kalay, az miktarda bakır, kurşun, çinko tozu ile civa likitinin karıştırılması ile (amalgamatör adlı makinada veya kapsüller halinde) hazırlanır. Karışım diş hekimi tarafından hazırlanan kavite dediğimiz oyuğa tepilir, 10-15 dk içinde şekillendirilir ve dolgu 1-2 saat içerisinde sertleşerek donar. 1 gün sonra polisaj dediğimiz cila işlemi ile dolgu pürüzsüz bir yüzey haline gelir ve dolgunun ömrü uzar. Kullanım süresi yaklaşık 20 yıldır.

Inley/Onley Diş Dolgu:Kanal tedavisi, çürük veya tramva gibi etkenlere bağlı olarak dişlerde oluşan madde kaybını, dişin sadece eksik olan bölgesini tamamlayacak şekilde restore eden bir çeşit bölümlü kron protezi veya daha basit bir anlatımla laboratuvarda altın, çeşitli alaşımlar, kompozit veya porselenden hazırlanmış bir çeşit dolgudur. Inley ve Onleylerde de aynı laminate veneerlerde olduğu gibi dişin sağlam kısmı doğal hali ile korunmaktadır. Özellikle estetik ve de konfor beklentisi yüksek olan olan hastaların arka bölgedeki dişlerinde ki metalik ve koyu renk görünümlü amalgam restorasyonların yerine tercih edilmektedir.


İstanbul Diş Dolgusu uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!