Cinsel işlev bozuklukları ve nedenleri
Cinsel işlev bozuklukları ve nedenleri

Cinsellik insanoğlunun bir diğeriyle duygusal olarak yakınlaşma için bulduğu en kompleks davranışlardan biridir. İlişkiyi cinsel eylemleri arzulamayı öfkeyi çekiciliği hazzı bütünleşmeyi ve saldırmayı ahlakı ve kültürel geçişkenliği ve daha birçok kavramı içine alabilen başka bir şemsiye kavram yoktur.
Elbette iki kişinin yakınlaşması için birçok yol ve imkân olmakla birlikte bu yazı iki kişinin cinsel yakınlaşma sürecinde yaşadığı işlev bozukluklarına odaklanacaktır. Cinsel işlev bozuklukları olarak adlandırılan bu bozukluklar çiftlerin cinsel birlikteliklerinde bütünleşme ve haz alma açısından doyum sağlayamadıkları tüm örüntüleri içine almaktadır.
Ülkemiz gibi cinselliğin yoğun baskılara maruz kaldığı toplumlarda cinsel işlev bozukluklarını ortaya çıkma yüzdesinin fazlalığı dikkat çekicidir. Kadının erkeğe erkeğin kadına yakınlaşırken ortaya döktüğü davranışlar bütünlüğüne cinsel davranış denir. Bu cinsel davranış 4 aşamalı bir süreçten geçer. Her aşama bir sonraki aşama için hazırlayıcıdır ve eğer işler bu seyre uygun gidemezse ortaya cinsel tatminde ve birliktelikte eksiklikler çıkacaktır. Aşamaları şöyle tanımlayabiliriz:
1- Arzulama: cinsel ilişkiyi isteme dönemidir.
2- Heyecanlanma: bu aşamada kadınlar ve erkeklerde fiziksel ve psikolojik bazı değişikler meydana gelir. Kan basıncında yükselme adrenalin salınımı ve soluk alış verişte artışın başlaması. Her iki cinste de meme uçlarında sertleşme olmaktadır. Kadınlarda vajinal ıslanma meme uçlarının sertleşmesi. Erkeklerde penis kanalının genişlemesi ve kan testosteron oranındaki artışla beraber ereksiyon hali.
3- Orgazm: bu aşama cinsel hazzın pik yaptığı bir dönemdir ve 30 saniye ile 2 dakika arasında sürmektedir. Orgazm erkeklerde ejakülasyon(boşalma) yani spermin vücuttan atılması esnasında olur ve kasık bölgesindeki kasılmalarla karakterizedir. Kadınlarda ise boşalma olmaz. Mide altından başlayarak rahim kanalına kadar olan kısımda periyodik kasılmaların olduğu bir dönemdir. Orgazm anında büyük kas grupları da bacak kasları gibi kasılabilir.
4- Soğuma: kanın cinsel organlardan çekilmesidir. Bu aşamada bedende rahatlama ve gevşeme görülür. Kadınlarda orgazm olursa gevşeme ve rahatlama 5-330 dakikayı bulur ancak boşalma olmaz ise 6 saate kadar uzayan rahatsız huzursuz ve gergin olma durumuyla karşılaşılabilir. Erkeklerde ise boşlamadan sonra herhangi bir cinsel uyarılmanın olmadığı rektaktör dönem denen bir süreç vardır. Bu 2 dakikadan 2 saate kadar sürebilir.

Cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olan sosyo-kültürel potansiyellerden bazıları şunlardır: Eğitimin yetersizliği, cinsel mitler, tutucu ortamda büyüme, yetersiz cinsel deneyim, yaşam biçimi, bozuk aile ilişkileri, kişilik özellikleri, travmatik cinsel deneyimler, psikoseksüel roldeki güvensizlik vb. gibi faktörlerdir.
Cinsel işlev bozukları; haz ve doyum duygusunu kaybetmekten öte bir durumdur: Çiftlerde sevilmeme ve terk edilme korkusu, yalnızlık ve erkekliğine-kadınlığına kötü davranılmış hissi, küçük düşme, gurur incinmesi, cinsel rol, kimlik ve tercihte çatışma gibi durumlara sebep olmaktadır.
Ülkemizde en sık karşılaştığımız cinsel bozukluklar
Ülkemizde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluları
Erkeklerde
- Erken boşalma
- İktidarsızlık
- Uyarılma bozukluğu
- Cinsel isteksizlik
Kadınlarda
- Vajinismus
- Ağrılı cinsel birleşme
- Orgazm bozukluğu
- Uyarım eksikliği
- Cinsel tiksinti bozukluğu
- Cinsel isteksizlik
Çiftler ya da çiftlerden biri, bu hazırlayıcı faktörlerin etkisi altındaysa ve cinsel deneyim esnasında yukarıda saydığımız fonksiyon bozukluklarını veya benzeri durumları yaşıyorsa ilişkileri ciddi risk altında demektir. Çiftler bu aşamada toplumumuzda yıllardır süregelen tabuları aşıp terapiye gelmek konusunda çekingen olmamalıdırlar. Klinik pratiğimiz, cinsel terapi süreçlerinden faydalanarak evlilik doyumuna ulaşan ve daha önce psikolojik destek almayı ertelediği için pişmanlık duyan çiftlere çokça aşinadır.

Sema EKER
Evlilik ve Cinsel Terapist


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!