Bel çevresinde 1 cm artış bile kanser riskini arttırıyor!
Bel çevresinde 1 cm artış bile kanser riskini arttırıyor!

23. Birleşik Avrupa Gastroenteroloji Haftası’nda konuşan İngiltere Newcastle Üniversitesi Hücresel Tıp ve İnsan Beslenmesi Enstitüsünden Prof John Mathers, kolorektal kanserle vücut ağırlığı artışı arasındaki bağlantıyı kanıtlayan bulgular olduğunu bildirdi. BMI değerinde her 5 değer artış, kolorektal kanser riskinde % 18 artışa yol açıyor.

10 yıl içerisinde ortalama 10 cm bel çevresi artışı yaşayan erkeklerde, orta yaşlarda kolorektal kansere yakalanma riski % 60 artıyor. Bu artmış kanser riski, obez insanlardaki dirençli inflamasyon durumuyla bağlantılı olabilir.

DNA onarımında sorumlu genlerden birinin defektli olduğu kalıtsal bir durum olan Lynch sendromunda kolorektal kanser riskinin normalden yüksek olduğu bilinmektedir. Mathers’in sunduğu yeni veriler, Lynch sendromlu kişilerde kanser riskinin kiloyla paralel arttığını, obez hastalarda riskin iki kata eriştiğini gösteriyor.

Yaşam tarzının değiştirilmesi, daha sağlıklı beslenme şekli ve fiziksel aktivitenin arttırılması obeziteden korunmakta ve böylece barsak kanseri riskini azaltmakta etkili olabilir. Lynch sendromlu ve obez kişilerde yapılan çalışmada, aspirinin muhtemelen antienflamatuar etkileri ile kolorektal kanser riskini azaltabildiği de gösterildi. Özetle, barsak kanserleri yaş, obezite ve diyetle sıkı sıkıya ilişkilidir. Fiziksel aktivite, sağlıklı diyet ve kilo alımından kaçınmak ileri yaşlarda barsak kanseri riskini azaltabilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!