10 günde tatlı bağımlılığınızdan kurtulmanın yolları
10 günde tatlı bağımlılığınızdan kurtulmanın yolları

Tatlı yemeden duramıyor musunuz? Pek çok insan da öyle.. Ancak unutmayın ki ne kadar şeker tüketirseniz, o kadar fazla şeker tüketmek istersiniz. Ama iyi haber, 10 gün uygulayacağınız önlemlerle şeker bağımlılığınızdan kurtulmanız mümkün!

Şekeri seviyor olabilirsiniz, ama şekerin sizi pek sevmediğini unutmayın. Hem sağlığınız, hem de bel çevreniz için zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yeni araştırmalar, şekerin biyolojik olarak bağımlılık yaptığını da kanıtladı. Yetişkin kadınların günde 5 tatlı kaşığı, erkeklerin 9 tatlı kaşığı, çocuklarınsa 4 tatlı kaşığından fazla şeker tüketmesi önerilmiyor. Oysa ortalama erişkinler 22, çocuklar ise 34 tatlı kaşığı şeker tüketiyor. Sadece 1 kutu gazlı içecek 10 tatlı kaşığı şeker içeriyor.

Şekeri diyetinizden çıkarmakla aynı zamanda asid reflü, irritabl barsak, halsizlik, migren, anksiete ve stress, eklem ağrıları ve döküntüleriniz de azalacaktır. Amerikan Diyetetik ve Diyabet Vakfına göre, artmış şeker tüketimi dejeneratif hastalıkların önde gelen sebebidir. Hızlı ve güçlü bir detaoks için alttaki 10 öneriyle şekere veda edebilirsiniz.

1-Karar verin. 10 günlük bir detoxa kendinizi adayın. Bu değişiklikler bedeninizi ve beyninizi resetleyecektir.

2-Şekerin tüm çeşitlerinden uzak durun. Unlu mamüller, yapay tatlandırıcılar, hidrojene yağ içeren besinler, MSG ve ambalajlı gıdalar buna dahildir.

3-Kalorili sıvı tüketmeyin. Tatlandırılmış Ice Tea, kahve ve yeşil sebze suları dışında hiçbir meyve suyu tüketmeyin.

4-Tüm öğünlerinize protein ekleyin. Yumurta, balık, tavuk, baklagiller en iyi seçeneklerdir.

5-Doğru karbonhidratları yiyin. Kuşkonmaz, yeşil fasulye, mantar, soğan, domates, kabak, rezene, patlıcan gibi nişastasız sebzeleri tercih edin.

6-Her öğünde sağlıklı yağlara yer verin. Avokado, balık, ceviz gibi omega 3 den zengin besinleri diyetinize ekleyin.

7-Stress yönetimini öğrenin. Stresslendiğinizde kortizol seviyeniz tavan yapar. Bu da açlık hissinizi ve şeker isteğinizi arttırır.

8-Gluten ve sütten uzaklaşın. Zor olsa da, ilk iki üç günden sonra daha enerjik hissedersiniz.

9-Yeterli uyumaya dikkat edin. Gecede 8 saatten az uyumak sizi daha fazla kalori almaya iter.

Özetle, şeker alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz. Detox yapmak, asla bir cupcake yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak kalori tüketimi konusunda kontrolü ele almanızı sağlar.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!