Çocuklarda astım hastalığı tanısı nasıl konur?

Toplam 523 kez izlenildi.
Etiketler
Facebook Yorumları
Sitene Ekle
Açıklama

Öncelikle iyi bir öykü alınmalıdır. Çocuklarda astımın tanısı büyük ölçüde öyküye dayanır. Çocukta üst solunum yolu enfeksiyonu ile; egzersiz ve allerjen ile karşılaşma sonucunda öksürük veya hırıltılı solunum ortaya çıkıyorsa öncelikle astım düşünülmelidir. Göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı ve hırıltılı öksürük astım hastalarının sık görülen yakınmalarıdır. Genellikle bu şikayetler efor ve egzersiz ile tetiklenir. Öksürük gece artış gösterir.
Çocuğun koştuğunda öksürmesi bronş daralması bulgusu olup astım için uyarıcı bir bulgudur.
Çocuklarda astım tanısı konulurken aile öyküsü çok önemlidir. Başta anne ve baba olmak üzere birinci derece akrabalarda bulunabilecek alerjik hastalıklar sorgulanmalıdır.
Fizik muayene: Aynı hastada birden fazla alerjik hastalığın birlikte görülme oranı yüksek olduğundan, fizik muayenede diğer allerjik hastalıklara ait bulgular da araştırılmalıdır. Hafif de olsa karakteristik yerleşim bölgelerinde atopik dermatit lezyonları olup olmadığı, su gibi burun akıntısı ve tıkanıklığı, burun üstünde 1/3 alt uçta enine çizgi, göz altlarında mor renkli halkalar olan, alerjik selam veren muayenede soluk burun içi, alt konka (burun içi kıkırdak- burun eti) büyümesi, geniz akıntısı saptanması alerjik riniti düşündürmelidir. Astımlı hastanın nefes darlığı, tıkanması şiddetli ise hırıltılı solunum dışarıdan kulakla duyulabilir.
Solunum fonksiyon testleri: Solunum fonksiyon testlerinin tanıdaki yeri çok önemlidir. 4-5 yaşından büyük çocukların uyum sağlayabilmesi nedeni ile ancak büyük çocuklarda spirometrik testler yapılabilmektedir. Bebeklerde ise hava yolu daralması daha özel cihazlarla ölçülebilmektedir.
Deri testleri: Atopi araştırmak için yapılır. Astımın tanısında değil nedenin saptanmasında yardımcı olabilir.
İlginizi çekebilecek diğer videolar

Göğüs Hastalıkları   /  Alerji ve Göğüs Hastalıkları