id
Soru Sahibi
29 Ocak 2014 09:33

smear sonucu yorumu

Yaptırdığım smear sonucunda:Sitolojik tanı,*** *** ** sıvı bazlı sitoloji,ASCUS. İncelenen örneklemede zeminde bol polimorf nüveli lökositler seçilmektedir.Yassı epitel hücreleri intermedier ve daha az oranda süperfisiel tip hücrelerden oluşmaktadır.Yassı epitel hücrelerinde yer yer normokromatik ancak atipik boyutlara ulaşan nükleer irileşme dikkati çekmektedir.Endoservikal hücreler örneklemede izlenmemektedir.Basitçe ne anlamlara geldiğini açıklarsanız daha bilinçli olabilirim.Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İsmail Fahri Öçer
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Derya Hanım, ASCUS = Anlamı belirsiz çok katlı yassı örtücü hücre atipisi (=bozunması) demektir. Yoğun polimorf nüveli lökosit varlığı enfeksiyonu düşündürmektedir. Yoğun enfeksiyon varlığı da hücrelerde bozunmaya neden olabilir. Öncelikle enfeksiyonun tedavi edilmesi, ardından serviko-vajinal yaymanın yinelenmesi gerekir. Sonucun tekrar ASCUS çıkması halinde, HPV-DNA tip tayini ve kolposkopik inceleme uygun olur. En iyi dileklerimle, Dr. Fahri ÖÇER

30 Ocak 2014 00:07