BY
Soru Sahibi
12 Kasım 2011 14:00

okul fobisi

2007 doğumlu 5 yaşında bir kızım var.anasınıfına göndermek istiyorum.ilk bir ay okula gitti.şimdi kesinlikle gitmiyor.okula kadar gidip sınıfın kapısının önünde ağlamaya başlıyor.öğretmenini sevmediğini arkadaşlarının onunla oyun oynamadığını söylüyor.fakat çoksevimli bir sınıf. öğretmeni ise orta düzeyde ilgili bir öğretmen.mesela fazla öğrencilere dokunmaz ve biraz soğukkanlı birisi.kızım ise dokunarak,sevildiği bir ortam olduğuna emin olduktan sonra oraya güvenen birisi. sorum şu: okula gitmesi için ısrar edip onu zorlayalım mı? yoksa evde bakıcısıylamı kalsın?bu arada anne ve baba öğretmen haftanın bazı günleri evde kalıyoruz.kızmla ilgilenir değişik anasınıfı faaliyetlerini evde yaparım.babası da ilgili bir baba onu gezdirir ve onunla oyun oynar o doyana kadar.oldukça zeki ve duygusal bir çocuk olduğunu gözlemliyoruz.sizce anne ve baba olarak tutumumuz ne olmalı? TEŞEKKÜRLER!

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Önce sorun çıkarmadan okula başlayan ve bir ay devam eden kızınızın bu tepkisini iyi anlamak gerekiyor.Bize göre anlamsız ya da saçma olabilir ama o yaşta bir çocuk durduk yere sorun çıkartmaz.Mutlaka bir sebebi vardır.Okulla ve öğretmenlerle görüşüp anlamaya çalışmanız gerekiyor.Bu okula gitmesin demek değil elbette.Aksine mutlaka okula gitmeli.Eğitim hayatı uzun yıllar sürecek,daha ilk günden isteklerine göre ortamı değiştirebildiğini fark ederse bu tavrını karşılaştığı her olumsuzlukta devam ettirmek isteyecektr.O nedenle kızınıza okula gitmek zorunda olduğunu ve zaman içinde arkadaşları olacağını açık açık anlatmanız gerekiyor.Ama bu arada siz öğretmenle görüşüp kızınızın yapısını,beklentilerini ve en azından bu alışma ve arkadaş edinme sürecinde öğretmenin yakın ilgisini talep edebilirsiniz.Biraz zaman alabilir ama merak etmeyin siz kararlı olursanız o da okula ısınmaya başlayacaktır.Bir de evde ona sunduğunuz ortamı okulda da beklemesi ve beklentilerine uygun bir arkadaş ya da öretmen tutumu görmemesi onu okuldan uzaklaştırmış olabilir.Siz evdeki etkinlikleri biraz azaltıp,bu tür etkinliklerin okulda yapılmasına fırsat tanıyın.Kıyas yapmasına sebep olmayın, evde daha çok eğlendiğini okulda sıkıldığını düşünürse elbette ki okula gitmek istemeyecektir.Gerekirse de bulunduğunuz ilde bir uzman görüşüne başvurun.Çok yararını göreceksiniz. Kolaylıklar diliyorum.

13 Kasım 2011 00:26