Y
Soru Sahibi
11 Nisan 2012 10:50

mozaik patern nedir?

Merhaba Hocam Ben 41 yaşında ve günlük ortalama 2 paket sıgara içen bir bayanım ,yaklaşık 2 ay önce göğüs ağrısı şikayetimle ilgili doktora gittim filim cekildi ve kan tahlili yapıldı kanallarda tıkanma var dendi ve antibiyotik verildi (sedim 47 ) 2 hafta sonra kontrole cağrıldım tekrar filim kan tahlilleri solunum testi hala düzelme yok dendi bu arada sedimde 47 den 82 ye cıkmıştı crp de 29 du,Doktorum Toraks BT istedi yanlız BT cekilirken iyota karşı alerjimden dolayı ilacsız cekildi.BT raporunda :Her iki akciğerde fokal hipoatenüasyon alanları içeren yaygın buzlu cam dansitesi alanları izlenmektedir (mozaik patern?) yazıyor.bunun dışında her şey normal. Sonucu doktoruma gösterdim Koah başlangıcı dedi ve Spriva 18ug ilacını verdi 3 ay sonra tekrar toraks cekilecek dedi.(ben ayrıca FMF hastasıyım Benim sizden ricam yapılması gereken başka bir şey varmı ve teşhis doğrumu buzlu cam dansitesi ve mozaik patern ne demek bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden Teşekkürler ve iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ziya Toros Selçuk
Göğüs Hastalıkları

Yağmur hanım, yakınmalarınız v, solunum testi bozukluğunuz ve BT sonuçları sigaraya bağlı akciğer hastalığı ile ilgili olabilir. Daha doğru bir teshis için sizi muayene etmek, solunum testi ve elbette BT'yi doğrudan görmek gerekir. Ancak bundan sonra KOAH veya baska bir hastalık ile ilgili yorum yapılabilir. Geçmis olsun.

15 Nisan 2012 22:54