OM
Soru Sahibi
1 Nisan 2011 02:21

merhabalar hocam bipolar hastasıyım lamictal 300mg kulalnıyorum yaklaşık 2

merhabalar hocam bipolar hastasıyım lamictal 300mg kulalnıyorum yaklaşık 2 senedir ve beni hayata bağladı diyebilirim sormak istediğim soru genelde 1 gün iyi ertesi gün kötü olabiliyorum veya 3 gün iyi 1 gün kötü durumda olabiliyorum normal bipolar hastalarında bu durum gözükebilir mi bunu merak ediyorum hocam birde insanlarla göz teması kuramıyorum genelde mesela insanlara bakınca sert bakmışım gibi geliyor bu yüzden kuramıyorum bunu nasıl yenebilirim ve bu özgüven eksikliğinden mi olabilir bunu da tam anlayamıyorum..şimdiden tşkler ii çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)

Mehmet bey; lamictal'den yarar görmeniz önemli; bu şekilde manik ve depresif ataklar önlenmiş olacaktır ve siz sorunsuz bir şekilde hayatınızı sürdüreceksiniz. Ancak iyi olsak bile günlük yaşam içinde çok çeşitli nedenlerle duygudurumumuz değişebilir. pek olaya bağlı olarak, hatta bazen belirgin bir neden olmaksızın daha iyi veya daha kötü hissedebiliriz. Bu nedenle bizim için günübirlik yada kısa süreli değişiklikler klinik olarak anlamlı değildir. Örneğin depresif atak tanısı için iki haftalık bir süre gereklidir. Bu dalgalanmaların olağan olduğu kanaatindeyim; ama bu dönemler uzar , işlevselliğiniz bozulursa o zaman hemen hekiminize danışmanız gerekir. Sosyal ortamlarda rahat olamamnızın özgüven eksikliği ile ilgisi olabilir ama onun nedenini araştırmak gerekir; bazen sosyal fobi de iletişim kurma zorluğuna neden olabilir. Size önerim, bipolar için gittiğiniz ve size çok iyi bir tedavi başlayan doktorunuza bu konuda danışmanızdır. saygılarımla Dr.Ercan Özmen

3 Nisan 2011 21:45