KE
Soru Sahibi
27 Kasım 2007 23:37

Merhaba Suphi bey.36 yaşında ve 5 ay önce erken menopoz teşhisi konmuş beka

Merhaba Suphi bey.36 yaşında ve 5 ay önce erken menopoz teşhisi konmuş bekar bir bayanım.Cylo-prognova kullanıyorum.En son 2 ay öncesi adetimin 3.günü yapılan tahlil sonucuE2_47,FSH_14.20,LH_6.52.1 ay sonra tekrar tahlil yapılacak ve sonuca göre tedaviye 1 ay ara verip gelip gelmeyeceğine bakılacak.Benim merak ettiğim adet görüyorum sorun yok ama bu gelen adet beni aldatan bir adetmi?Uterusu olan her kadın bu ilaçla adet görür diye yazıyor.Ayrıca ultrasonla bakıldığında yumurta vardı,şimdi yokmu

29 cevap
Cevaplar (29)
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bir kere size " erken menopoz" dendiğine eminmiiniz.? Temel çelişki burada. Bu hakikaten size böyle söylendi ise hekiminizi değiştirin. İlaç olmadan adet göremiyormusunuz ? Uterusu olan ve utrusun içinde rahim içi dokusu olan ve yolları açık olan her kadın bu ilaçla adet görür.

28 Kasım 2007 09:14
KE
Soru Sahibi

Verdiğiniz cvp için öncelikle tşk ediyorum.İnanın çok mutlu oldum.Evet bana 5 ay öncesi erken menopoz teşhisi kondu 2 ayrı dr tarafından.Benim adetim sadece 2 ay kesildi sonrası zaten geldi ve bunu dr a söyledim hattaki diğer adetlerden farklı görmüyorum dedim.Bana bunlara rağmen yumurta dondurmayı teklif etti.Kabul etmedim.Zaten menopozuda kabullenmiş değilim.Bütün haklarımın elimden alındığını kaldıramıyorum:(

28 Kasım 2007 13:09
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sizi biraz üzeceğim Esin hanım ama FSH 14 doğru ise bu yumurtlama kalitenizin bozulmaya başladığı ve döllenebilirliğinizin azalmaya başladığının göstergesi olabilir. tahlil doğrulanmalı daha işleri testler yapılmalı ve bu duruma inanılır ise gelecekte kullanmak için yumurta dondurulması uygun olabilir. Ammma siz bu durumda erken menopoz ismi ile isimlendirilemezsiniz. Tanı doğru ise önümüzdeki yıllarda erken menopoz beklenir. Size " erken menopoz" dendi ise doktorunuzu değiştirin

28 Kasım 2007 16:11
KE
Soru Sahibi

Sizi rahatsız ediyorum ama erken menopoz değilde bu durumun adı nedir?Adet düzensizliğimi?Genetik bir durum da yok.İlk tahlillerim çok yüksek çıkmıştı.E2.101,FSH.40.39,LH.68.51,E2.115,FSH.27.94,LH.22.25,E2.47,FSH.14.20,LH.6.52.Şu anki durumu bilmiyorum.Lh ve FSH&#39daki en son sınır ne olmalıydı acaba?Sizce tedavi olumlu mu ilerliyor?Tşk ediyorum...

29 Kasım 2007 21:03
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tesler doğru ise " yumurtalık rezerv azalması" yani yumurtalama gücünde azalma , veya döllenebilirliklte azalma denebilir. Tedavi edilebilecek bir şey değil . Dolayısı ile olumlu veya olumsuz diyemem. Ama size "menopoz" tanımı kullanılması hoşuma gitmedi.

30 Kasım 2007 15:29
KE
Soru Sahibi

İyi akşamlar Suphi bey.Cevabınızdan doğurganlık yeteneğimi kaybettiğimi anlıyorum:(Ne diyim hayırlısı olsun.Ben burdurluyum.Mailinizi okuduğum gün ıspartada düşen uçakta ölen 22 yaşındaki şakirin doğumunu öğrendim,13 yıl aranmış ve kısacık bir zaman diliminde terketti dünyayı.Olmayacaksa ya daa böyle olacaksa diye düşündüm ve teselli buldum kendimce:(Ama yinede çok zor bir durum.Tarif edemem:(Neyse zaten güvenilip de evlenilecek biri de yok:)pek de kaybettiğim bişey yok aslında...Hoşçakalın

2 Aralık 2007 19:48
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

"kaybetmek" kelimesi doğru değil , "testler doğru ise AZALMAK " tanımı doğru . Bu yaşlarda bu zaten doğal olarak başlayabilen bir süreçtir. Anneniz kaç yaşında kesilmiş ?

3 Aralık 2007 08:53
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey..Annem 52 yaşında menopoza girdi ablam 49 yaşında hala görüyor,teyzelerimin hepsi 50&#39li yaşlarda girdiler,halamlarda ise farklı bir durum sözkonusu değil.Yani sadece ben:(20 yaşımda yüksek ateşle hastaneye kaldırılmıştım.Romatizma tahlili yaptırdım.Son üst sınır 200 olması gerekirken bende 206 çıktı ama bu çok önemli değil dedi dr.Sonuçta bu durumun sebebi yok.Yalnız 0cak ayında dra gitmiştim çok adet görüyorum diye,E2:*** *** **,FSH:4.68,LH:6.63 tü.Bu nasıl oldu da 6 ay içinde yükseldi anlayamıyorum.1 yıl adet görmemek menopoz kabul edilirken benim sadece 2 ay kesilmiş olması,sonrasında zaten kendiliğinden gelmesi?aklım almıyo suphi bey.

3 Aralık 2007 10:45
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adetin 3. günü FSH ve E2 yi tekrar edin bence

3 Aralık 2007 16:28
KE
Soru Sahibi

Merhaba Suphi bey..Yine ben:(Adetimin 3.günü tahlil yaptır demiştiniz bana,bende pazartesi bittiği için hapım, gelmesini bekliyorum.Normalde hap pztesi bitiyo cuma adet görüyorum.Ama bu ay hapım bitmeden 4 gün önce ara kanama oldu,zaten 10 gün öncesinden sancılarım başlıyor,yine aynı durumdayım,özellikle sol yumurtalığımda müthiş sancı var,ama adetim gelemiyor.Bu gelmeyecek anlamına gelmiyodur inş?Önceleri keşke bu sancıları çekmektense menopoza girsem diye düşünürdüm,şimdi o bir damla kanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorum.Ve gelmemesi ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.İnanın çok korkuyorum.Sorum şu,bu şekilde zamanla adetim kesilecekmi?Ve bu 10 gün öncesinden başlayan sancılar normal mi?İlginiz için tşk ediyorum...

6 Aralık 2007 13:09
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Esin hanım bir kere yaklaşımınzı yanlış: ağrılarınızın menopoz veya anlattığınız hastalıklar ile ilgisi olamaz. İlaç bittikten 3 gün sonra adet beklendiğine göre bu bekleme sırasında gerilim yapmanın size hiçbir faydası olmadığı gibi zararı olabilir. Sancılarınzı normal değil sebebi araştırılmalı

6 Aralık 2007 14:53
KE
Soru Sahibi

İyi geceler Suphi bey..Adetimin 3.günü E2 ve Fsh testini yaptırmamı istemiştiniz.Ama 3.günü pazara geldiği için bende bugün 4.günü yaptırdım.Keşke yaptırmasaydım.Sonuçlar tam bir felaket:((Bu değerlerden çıkarttığım tek bir şey var bu konunun çok üzerine gittim ve psikolojik olarak kendimi çok etkiledim.Ben ne kadar menopozu kabul etmesemde o benim yakamı bırakmayacak.1 ay daha aynı ilaca devam sonra 1 ay ilaçsız gelmesine bakılacak.Umarım düşündüğüm sonuç çıkmaz:(Bana her mailinizde hep içten ve şeytanın avukatlığını yapmadan cvplar yazdınız:)yani iyi yönüyle baktınız.Herşey için çok tşk ediyorum.Herşey gönlünüzce olsun..

10 Aralık 2007 22:34
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ben sadece objektif olmaya çalıştım. Sonuçları yazmadığınızın farkındamısınız? Ben halen ilk sorudaki ilk cümlemde ısrarcıyım. O ilaca devam etmekle hicbir sey kazanmadıgınızın da iddiasındayım. Artık bundan sonrasında siz karar verin. İster sonuçlarınızı yazın ister yazmayın. İster cyclo progynova kullanın ister kullamayın.Sunu unutmayın her sey biz insanlar icin. Her şey gönlünüzce olsun.

11 Aralık 2007 10:31
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey:)Tavsiyeniz üzerine başka bir drla görüştüm,kadın doğum polikliniğinde tahlil yaptırdım tahlilleri özellikle yazmamıştım çünkü tam anlamıyla felaket o sonuçları görmek bile istemediğim için size de yazmadım.Yoksa hiçbir art niyetim yok inanın.FSH:46,LH:18.8,E2:11.13,prolaktin:48.3.Birde kan tetkiklerinde LYM%-40.3,PCT-0.1%,PDW-10.5,bu değerler ne anlama geliyor bilmiyorum ama yüksek olduğunu gösteriyor.Ayrıca bu ilaç karaciğeri zorluyor onlarda yüksek çıkmıştı tekrar yaptırmam gerekiyor sonucunda tedavi değişecek ama bu dr da menopoz dedi:(

11 Aralık 2007 10:49
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Size "menopoz" diyen doktorlara itirazım var. Sizin tahliliniz menopoza gidişi gösteriyor ama menopozu ispatlamıyor. Siz cyclo progynova öncesi kaç ay adet görmediniz? Kaç ay cyclo kullandınız ? Kimse sizin östrojeninizin rahim içi dokusu üretmeye yetip yetmediğini progesteron vererek kontrol etti mi ? Siz öyle veya böyle rahim içi dokusu üretiyorsanız siz menopoz olmazsınız. Evet tahlil sonucunda menopoza gidiş var ama bunun ne zaman menopoz haline geleceği kesin değil. Tahlil ile muayene bulgularınız da uyumlu mu onu da bilemiyoru. Menopoz denen ama muayenesi menopoza uymayan Gaziantep de yaşan bir hastam gebe kalmıştı da Gaziantep den izmir e gelip bana kürtaj olmuştu.

11 Aralık 2007 11:44
KE
Soru Sahibi

Özür diliyorum menopoz bölümünü tıklayacağım yerde gebeliği tıklamışım..İyi günler diliyorum,kolay gelsin...

11 Aralık 2007 11:03
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merakla cevaplarınızı bekliyorum

11 Aralık 2007 11:47
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey.Cvbı geciktirdiğim için özür diliyorum.ben *** *** ** de,fazla adet görüyorum diye gitmiştim.Ultrasonla bakıldıherşey normal,kist,miyom hiçbişey yok,kız olduğum için üstten bakıldı sadece.Tahlillerde şu:E2:*** *** **,FSH:4.68,LH:6.63,Prolactin:16.9,yani normaldi,varsayımlar üzerine bitorba ilaç yazdı ben inanmadığım için kullanmadım.Şubatta normal 21 günde geldi sonrasında ben 3 aylığına Bursaya gitmiştim,mart-nisanda adet görmedim ama belirtilerim vardı.Mayıs ilk haftasında geldi.haziranda gelmeyince ısp tıp fak.de bir prof.e muayene oldum.

12 Aralık 2007 10:46
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kendiliğinden bir şekilde az veya fazla adet görüyorsanız testiniz ne çıkarsa çıksın bunun adını "menopoz" koyan hekimlerin yanına bir daha uğramayın.

12 Aralık 2007 13:20
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey.Cvbı geciktirdiğim için özür diliyorum.ben *** *** ** de,fazla adet görüyorum diye gitmiştim.Ultrasonla bakıldıherşey normal,kist,miyom hiçbişey yok,kız olduğum için üstten bakıldı sadece.Tahlillerde şu:E2:*** *** **,FSH:4.68,LH:6.63,Prolactin:16.9,yani normaldi,varsayımlar üzerine bitorba ilaç yazdı ben inanmadığım için kullanmadım.Şubatta normal 21 günde geldi sonrasında ben 3 aylığına Bursaya gitmiştim,mart-nisanda adet görmedim ama belirtilerim vardı.Mayıs ilk haftasında geldi.haziranda gelmeyince ısp tıp fak.de bir prof.e muayene oldum.

12 Aralık 2007 10:47
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Aynı soru tekrar gelmiş. Neyse diyelim ki menopoza gidişiniz var. Bu doğru olabilir. Burada sizin için yapılacaklar tanının ne kadar doğru olduğunun takibi , sizin doğurganlığınız konuda aydınlatılmanız ve yardım ve adet görmenizin sağlanması için progesteron hormonu denemeleri. Cyclo progynova ne teşhise ne sonuca ne sizin sağlığınıza bir katkı sağlamaz. sadece size düzenli adet gördürür.

12 Aralık 2007 13:23
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey.Cvbı geciktirdiğim için özür diliyorum.ben *** *** ** de,fazla adet görüyorum diye gitmiştim.Ultrasonla bakıldıherşey normal,kist,miyom hiçbişey yok,kız olduğum için üstten bakıldı sadece.Tahlillerde şu:E2:*** *** **,FSH:4.68,LH:6.63,Prolactin:16.9,yani normaldi,varsayımlar üzerine bitorba ilaç yazdı ben inanmadığım için kullanmadım.Şubatta normal 21 günde geldi sonrasında ben 3 aylığına Bursaya gitmiştim,mart-nisanda adet görmedim ama belirtilerim vardı.Mayıs ilk haftasında geldi.haziranda gelmeyince ısp tıp fak.de bir prof.e muayene oldum.

12 Aralık 2007 10:59
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Nerede oturuyorsunuz?

12 Aralık 2007 13:24
KE
Soru Sahibi

Günaydın Suphi bey.Cvbı geciktirdiğim için özür diliyorum.ben *** *** ** de,fazla adet görüyorum diye gitmiştim.Ultrasonla bakıldıherşey normal,kist,miyom hiçbişey yok,kız olduğum için üstten bakıldı sadece.Tahlillerde şu:E2:*** *** **,FSH:4.68,LH:6.63,Prolactin:16.9,yani normaldi,varsayımlar üzerine bitorba ilaç yazdı ben inanmadığım için kullanmadım.Şubatta normal 21 günde geldi sonrasında ben 3 aylığına Bursaya gitmiştim,mart-nisanda adet görmedim ama belirtilerim vardı.Mayıs ilk haftasında geldi.haziranda gelmeyince ısp tıp fak.de bir prof.e muayene oldum.

12 Aralık 2007 11:07
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yanıtlarınızı bekliyorum

12 Aralık 2007 13:25
KE
Soru Sahibi

Özür dilerim Suphi bey maili yazıyorum ama hep hata gösterdiği için defalarca göndermeye çalıştım nasıl olduda bukadar çok gitmiş bilmiyorum:(Ispta tıp fak.de prof.a muayene oldum.Ultrasonla baktı hala elimde,rahim ebatları normal,görünen bir sürü yumurta var,miyom,kist hiçbişey yok,menopozla uyumlu hiçbir bulguya rastlamadı.DEĞİL dedi.Ama tahlil yüksek olunca ultrasonu dikkate almadı.2.Dr.da aynı şekilde hatta sağ yumurtalık biraz geride dedi ama kesinlikle menopozla uyumlu hiçbirşey yok dedi.Tahlilden o da aynı şekilde tedaviye başladı.İtiraz ettim ultrason nasıl hiçbişey ifade etmez diye?önemi yok dedi.Tahlil sonucuna bakılırmış.Kısacası Mart-Nisan adet görmedim diğerleri de kendiliğinden geldi.Bu ilacı da 6.kutuya başladım.Sanıyorum yanlış tedavi.Bende aynı kanıdayım.Çünkü ateş basması,terleme bende adetimin gelmediği 2 aylık dönemde 15 günlük bir sıkıntım oldu.Onun dışında yaşamıyorum hiçbişey.

12 Aralık 2007 14:07
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tahlil önemli bir belirteç. Ultrason onu destekleyebilri desteklemeyebilir. Sizin yumurtalıklarınızın erken bir iflasa gidisi ( menopoza gidisi ) var gibi gozukmekte. Sizbu donem oncesi yumurta saklamak gibi bir dusunceniz , gebe kalmak gibi bir durumunuz varsa denemeniz dogru olabilir. Bunun dışında kendiliginden adet goruyorsanız tedaviye gerek yok. Adet gormuyorsanız ilk denenecek olan ilaç progesteron benzeri ilaçlar.

12 Aralık 2007 14:18
KE
Soru Sahibi

Sitede ki bir sorun yüzünden çok fazla mail gitmiş size buna kızmış olmalısınız ama benim dışımda gelişmiş bir olay benim hatam değildi:(Ne yumurta saklamak gibi bir düşüncem ne de evlenecek biri olmadığı için gebe kalma durumum yok.ASLA VE ASLA MENOPOZU KABUL ETMİYORUM.Yanlış veya doğru ama bişekilde bu durumu açığa çıkartmak için elimden geleni yapıcam.Antya dan iyi bir jinekolog bulup ne haldeyim onu öğrenmek artık bende bir saplantı haline geldi malesef.İlginiz için tşk ediyorum Suphi bey.İyi günler.

12 Aralık 2007 14:32
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Size hiçbir şekidle kızmadım rahat olun. İzmir e gelmeyi niye düşünmüyorsunuz? Gerçekler sizin kabul edip etmemeniz ile ilgili değil ama siz premenopoz ( menopoza gidis ) kelimesini ya yanlış anlıyorsunuz ya da yanlış anlatılıyor. Sizin henüz ne zaman menopoza gireceğiniz belli değil ama yumurtalık rezervinizde bir azalma ( yumurtlama kalitesinde bozulma gebe kalabilirlikte kayıp ) kesin gibi. Nereye giderseniz gidin size doğru tanımlar ile doğru şeyler anlamanıza çalışılmalı

12 Aralık 2007 15:15
KE
Soru Sahibi

Bana premenopoz döneminde olduğumu siz söylüyorsunuz.Diğerleri bana kesin ve net olarak erken menopoz teşhisini koydular.Geri dönüşümü yok dediler.O günkü ultrason itibariyle bana yumurta dondurmayı 2.dr söyledi.Ankarada dr arkadaşı varmış,dondurma işi yapıyormuş,etikmiş,sizde duymuşsunuzdur etik olmayan işlerde yapılıyor çünkü,beni ona yönlendirmeye çalıştı.Ama ben ağlamaktan ne bu söylediğini dinledim ne de sıcak baktım.Suphi bey BEN KABUL ETMİYORUM?Niye bunu anlamıyorsunuz?Eğer kabul edersem aklımı oynatmaktan korkuyorum.Eğer o bir damla kanı görmezsem ne durumda olabileceğimi tahmin bile etmek istemiyorum.Varsın benim bebeğim olmasın.Yeterki menopoz kelimesi benden uzak dursun.Ben temmuzdan beri sürekli ağlıyorum,gözyaşım durmuyor,neden ben diyorum?Genetik hiçbişey yokken nasıl olur böyle bişey?Ben sırf bu durumdan dolayı bebek görmek istemiyorum,oysaki çok seviyordum,arkadaşlarım adetim geliyo dediklerinde kıskanıyorum ki hiç kıskanç bir insan olmadığım halde.Adet kıskanılacak bişey de değil normal biri için.Daha ne anlatayım bilmiyorum ama bu 10 yıl sonra olsa hiç umruma takmam zamanı geldi derdim.36 yaşında diyemiyorum.Bu kadar açık konuşuyorum affınıza sığınıyorum ama size gerçekten güvendiğim için yazdım bunları.

12 Aralık 2007 15:39
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İşte o doktorlara gitmeyin bir daha . Dondurulan yumurtaların başarı şansı az olabilir ama yine de bir ümit saklamak istiyorsanız tıp etiği açısından doğru . Yasalar açısından durumu bilmiyorum. Söyledikleriniz ölüm kelimesi benden uzak dursun gibi bir şey am hpimiz bir gün öleceğiz. Bize düşen hiç ölmeyeek gibi yaşamak Ayrıca menopoza girdiğinizde çocuk sahibi olamamak dışında kaybedeceğiniz bir şey yok ki. Sosyal , cinsel , fiziki olarak her şeyi ayarlamak , eğer gerek olursa telafi etmek mümkün. Telafi edilemeyecek tek şey doğurganlığın kaybı. Bir cümle daha ... evet doğru , siz şu anda yumurtalık rezerv azalması yaşıyorsunuz. Bu da menopoz demek değil. Ben de her gn bir adım daha yaşlanıyorum ama bu da ölüm demek değil. Sonuçta siz de br gün... bunun zamanı belli değil... menopza gireceksinzi ben de bir gün öleceğim . İzmir e gelip muayene olmanızı tekrar öneririm

12 Aralık 2007 17:42
KE
Soru Sahibi

Merhaba Suphi bey...Cvbınız için tşk ediyorum:)Gülsem mi ağlasam mı bilemedim ama ben yinede güldüm:)Giden gitti malesef iflas ettiyse yumurtalık yapacak bişey yok.Ağlasam da yırtınsam da elime bişey geçmeyecek bunu çok iyi anladım...Aslında ben sizin cvplarınızdan sonra diğer drları dikkate almayıp sizin kontrolünüzde tedaviye girmeyi istedim ama ben Burdur&#39da yaşıyorum ve 7 saatlik bir mesafe var.Yolculuğu hiç seviyorum.Bunu göze alamadım işte.Ama yinede değerlendireceğim.Görüşmek üzere...

13 Aralık 2007 14:15
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

6 ayda bir veya Yılda bir muayene yaparsak gerisini telefon veya e mail ile hallederiz

13 Aralık 2007 15:12
KE
Soru Sahibi

İyi geceler Suphi bey..Yine ben.Biraz önce nette menopoz ile ilgili yazıları okurken hormon tedavisi sadece östrojen değil yanında progesteron da verilmelidir,rahim kanseri riskini bertaraf etmek için diyor.ben sadece östrojen tedavisi alıyorum bildiğim kadarıyla?Bu tedavi eksik öyle değilmi?Eğer öyleyse ben tedaviyi keserim.Sizde ısrarla söylemiştiniz değilmi progesteron tedavisi uygulandımı diye?İçimi çok kötü korku sardı şimdi.Eğer bayram bu kadar yakın olmasa hemen atlayıp gelecektim.Ama ters bir zaman.Ne yapayım?Keseyim mi tedaviyi yoksa bitsinmi ilaç?

14 Aralık 2007 23:41
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba Esin hanım. Üzülerek görüyorum ki henüz size , sizin bana belirttiğiniz verilere göre MENOPOZ OLMADIĞINIZI anlatabilmiş değilim. Size verilen tedavi östrojen ve progesteron içermekte. Yanlışlığı orada değil. Size de bir tehlikesi yok şu an. Hatanın en temeli sizde , kafanız yeterince karıştırılmış ve yeterince karışmış durumda . Bu aşamadan sonra size doğru dürüst yardım edebilecek bir hekime muayene olmalı ve yardım almalısınız. İlacı sakın kesmeyin . Keserseniz kanarsınız. Gelecekseniz er veya gec gelin. Gelmez iseniz bana yazmaya devam edin ama sunu unutmayın ki elimizdeki veriler hakkında soylenebilecek bir çok seyi soyledik. Daha fazla veriye ihtiyacımız var.

15 Aralık 2007 09:34
KE
Soru Sahibi

Merhaba Suphi bey.Cvbınız için tşk ediyorum.Anladım ben premenopoz devresindeyimve bu devre 2-8 yıl sürer,sadece yumurta rezervinde azalma veya döllenebilirlikte azalma-iflası gibi, bir durum içindeyim.Yani menopoz henüz kapımı çalmış değil.O yazıyı okuyunca gerçektn çok korktum biran onun için sizi rahatsız ettim.Size kolay gelsin...

15 Aralık 2007 18:16
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu evrenin sizde ne kadar süreceğiniz bilemezsiniz. Onun dışında yazdıklarınıza itirazım yok. Kullanılan ilacın amacının iyice belirlenmiş olmadığını yeniden anımsatmam gerekli

15 Aralık 2007 23:27
KE
Soru Sahibi

İyi akşamlar Suphi bey:) Her zaman sorunlarla ilgili mail atıyordum ama bugün bayramızını en içten dileklerimle kutlamak için yazıyorum...İyiki varsınız iyiki buraya üyesiniz:) Herşey için tekrar tşk ediyorum..İyi bayramlar...

23 Aralık 2007 20:25
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Her şey gönlünüzce olsun sizin de her gününüz bayram tadında olsun

24 Aralık 2007 17:52
KE
Soru Sahibi

İyi geceler Suphi bey..Ben geçen hafta antyada hormon üzerine uzman bir doktora gittim.Muayenesinde guatr olduğunu gördü.Sintigarfi ve ultrason istedi.Tahliller için kan alıp acıbademe gönderdiler,diğer tahliller adetimin 3.günü tüm hormonlar ve adet gelsin gelmesin 20.günü prolaktin tahlili yapılacak.Nükleer tıp merkezinde rahim için de ultrason çekildi ve mesane duvar kalınlığı ve lümen içeriği nomal,uterus 50x17mm boyutlarında olup kısmen mukozal atrofisi izlendi.Sağ over 28x15mm,sol over 32x16mm boyutlarındaymış.Tahliller henüz tamamlanmış değil teşhis ve tedavi hepsi tamamlandıktan sonra belirlenecek ama ben yine de sizinle paylaşmak istedim.Sevindim çünkü.Tiroidlerin premenopozal döneme sebep olduğunu söyledi.En azından bir umut benimkisi:)Hastalığa sevinilmez ama işte ben böyle biriyim malesef...Tşk ederim..

26 Aralık 2007 23:53
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Anlattıklarınızın yine bir kısmın itirazım olacak gibi Neyse çıksın da bana bildirin

27 Aralık 2007 14:05
KE
Soru Sahibi

İyi geceler Suphi bey.Esin ben..Daha önce menopoz üzerine uzun süre bana yardımcı olmuştunuz.Bunun için tekrar tşk ediyorum.Ben daha önce size söylediğim gibi endokronoloğa gittim.Bir sürü tahliller yaptırdım.Adetin 3.günü E2,progesteron,fsh,Lh,prolaktin,20.günü progesteron.Ve diğer ACTH,Kortizol,17 alfa-hidroksiprogesteron,serbest testeron,prolaktin,TRH situmülasyon testi,ultrason ve sintigrafi...E2:*** *** **,progesteron,1.55,FSH:50.6,LH:35.5,Prolactin(1/2 saat)69.70,Prolaktin (1 saat) 45.00,progesteron 20.gün:0.74,TSH (30 dk) 8.81,TSH (60 dk) 6.62 çıktı.Bunun üzerine dr adenomdan şüphelendi ve hipofizden MR istedi.Şükür ki bişey çıkmadı ama MR da görünmemesi olmadığı anlamına gelmez yine de tedavi gerekiyor dedi,dostinex haftada 2 gün yarım tablet verdi,ayrıca guatr da olduğu için levotiron 15 gün yarım,sonrası 4/3 tablet verdi.3 ay boyunca kullanmam için.Sonrasında yine kontrole gideceğim.Bu arada menopozun oturmuş olduğunu söyledi ama bununla ilgili tedaviye 3 ay ara vereceğini,sonuca göre devam edebileceğini söyledi..işte tüm sonuçlar bunlar Suphi bey.Size de bunları söylemeden edemedim.Yardımlarınız için tşk ediyorum.İyi geceler...

31 Ocak 2008 00:45
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Aslında Esin hanım, yılda bir defa da olsa görüşşek size çok yardımcı olabilirdim. Bu tahlillerin bir kısmı fazlalık ama bunların yapılması ile içiniz rahat edecek ise ne dyelim. Örneğin progesteron bakılarak ne bulacağını zannetmiş ki ? Neyse "menopoz" henüz yine de kesin değil ama "menopoza gidiş"in oturduğu kesin. "Gebe kalabilirliğizi" de kaybettiğiniz konusu da kesin sayılabilir. Siz kendiliğinden veya progesteron takviyesi ile adet görebiliyor durumda kaldığınız sürece menopoz olmazsınız. Prolaktinin birimini ve o laboratura için normal değerlerini bilmem gerekli ama alıştığımız birimler ve değerlr ise 100 ün altında değerler ile tümör aranması gerekmez idi zaten. Guatr için ilaç verilmesine itirazım yok. Zatn siz sanki sadece yumurtalıklar değil diğer salgı organlarının da etkilendiği bir otoimmün ( kendi bağışıklık sisteminizin kendi organlarınıza saldırdığı ) bir durumda gibisiniz. Kendiliğinden veya progesteron takviyesi ile adet görüp görmediğinize göre hormon tedavisi önerilip önerilmeyeceğine karar verilmeli. Hormon tedavi uygulanacak ise dostineksin kesilmesi de gündemde olabilir. Bunları sırasıyla takip etmek çok zor değil ama ... işte aması var....Uygun kişiyi bulmak lazım. Ben işte bu konuda biraz karamsarım

31 Ocak 2008 10:36
KE
Soru Sahibi

İyi akşamlar Suphi bey,tşk ederim ilginize..ben ne diyeceğimi bilemiyorum otoimmün denilen bir durum yaşıyorum ve tedavisi varmı yokmu sonucu ne olur hiç düşünemiyorum bile..Bana drun söylediğini aktarayım size,kapsamlı bir tahlil istemişti artık gereklimi gereksiz mi orasını bilemiyorum,tahlil sonuçlarını görünce bana bir değil birkaç sorunla karşı karşıyasın dedi.1.prolaktin değeri çok yüksekti:Prl (1/2 saat):69.70 normal değer:*** *** ** ng/ml,Prl(1 saat):45.00...2.TRH-SİTUMİLASYON TESTİ:TSH:1.15 normal değer:*** *** ** pg/ml,TSH 30 dakika:8.81,TSH 60 dakika:6.62,ANTİ-HTG:>3000,normal değer:*** *** ** IU/ml,ANTİ-TPO:72.30 normal değer:*** *** **IU/ml...İşte bu değerleri gördükten sonra bana otoimmün durumumun olduğunu,zaten tiroidi de onun etkilediğini söyledi.Haşimato denilen tiroid hastalığı olduğunu,belirtilerini yaşamaya başlamadan tedaviye başlayacağınısöyledi.prolaktinin yüksek olduğunu görünce benden acilen ilaçlı hipofiz adenom MR&#39ı istedi,adenom riski var çünkü hormon değerlerimin dengesiz olduğunu söyledi.MR da bişey çıkmadı ama bu olmadığı anlamına gelmez,çok küçük de olabilir,damar genişlemesi de olabilir her ihtimali gözönüne alıp bunu dostinexle baskılayalım dedi.Birde kullandığım ilaç da bunu yükseltmiş olabilirmiş.Bana bunları söylediği zaman artık ne konuştuğunu duyamaz hale geldim,aklımda kalanlar bunlar,moralim çok bozuldu çünkü.Ne için gittim,neyle karşılaştım?...Neyse ben 3 ocakta adetimi gördüm.Normalde ilaca 8 inde başlamam gerekiyordu ama bu ay denemek amaçlı bırakmıştım.Adetim gelecek gibi sancım oluyor ama malesef gelemiyo ama bugün yarın gelir diye tahmin ediyorum.Çünkü ilacı pztesi bırakıp 7 gün içersinde cuma günü geliyordu.Bu da takriben 1 şubat gibi tahmin ediyorum yani yarın.Ama şöyle bir durum var vajinal kuruluk birara olmuştu sonra düzene girmişti bunu tam olarak hatırlamıyorum ama ilaca başladıktan sonra olmuştu.Bu ay ilacı bırakmış olmama rağmen böyle bir sorunum yok ve sanki beklemeye alınmış da tekrar kendiliğinden çalışmaya başladığını görüyorum.Bu bile bana biraz olsun moral veriyo:( Ben bütün bu değerlere rağmen herşeyin normale döneceğine inanıyorum ve hissediyorum.Bunu hiçbişey bozmasın nolur...İyi geceler...

31 Ocak 2008 23:02
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Benim uyarılarım: 1. Prolaktin değeri çok yüksek değil. Sadece yüksek. 2. Tiroid konusunda itirazım yok Zaten o kadar bilemem 3.Otoimmün ü sizden duymadan önce ben de söyledim galiba 4. Belirgin bir adenom riski pek yok 5. Dostineks uygun olabilir ama olmayabilir de Duruma göre değişir.6. İlaçsız adet görüp göremeyeceğiniz. Adet görmezseniz östrojen verilmeden sadece progesteron ile adet görüp göremeyeceğiniz de önemli İyi geceler

31 Ocak 2008 23:19
KE
Soru Sahibi

Burda olduğunuzu bilmiyordum.Sayfayı çevirmiştim tekrar geri döndüğümde görünce çok şaşırdım ve bir okadar da sevindim:)Evet siz benden önce söylediniz otoimmün hastalığını:(Peki benim ne yapmam gerekir?3 aylık tedaviye ara vermemi istemişti,bu arada kemik erimesi hızlanmaz mı?Menopoz yerleşmiş görünürken adetim bu şartlarda gelirmi?...Herşey bir yana Suphi bey doğru doktor olduğunuza canıgönülden inanıyorum...

31 Ocak 2008 23:44
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kemik erimesi o kadar anlık bir olay değil Tekrar edeyim menopozun yerleştiği garanti değil. Küçük olasılıkla da olsa adetiniz gelebilir

1 Şubat 2008 15:24
KE
Soru Sahibi

İyigeceler Suphi bey,Esin ben..yine sorunum var bu kez idrar da galiba.önce idrar koyu renk ve sonrasında yanma vardı.dünden beri de sanki vajinada mı yoksa idrar yolları mı bilemiyorum acıyomuş gibi tarif edemediğim değişik bir durum var.Yardımcı olurmusunuz?bu arada hala adet olmadım,dra tlf açtım gelmiyo diye,benim için henüz hiçbişeyin bitmediğini,birazcık sakin olmamı istedi.Biraz rahatladım ama gelmedikce de çok huzursuzumm:(

10 Şubat 2008 22:31
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

En son gebelik testi yakın değilse gebelik testi yaptırın . Bir de tam idrar tahlili yaptırın

11 Şubat 2008 09:31
KE
Soru Sahibi

Merhaba Suphi bey:) Erken menopoza girmiş ya da girecek bir bayan olduğum için gebelik testi yaptırmamın bir anlamı var mı sizce?Yine de ilginiz için tşkler...

11 Şubat 2008 10:43
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik testi maliyeti az yaptırası kolay olduğu için hiçbir zaman yapmaktan kaçınılmaması gereken bir tahlil. Aklınıza takıldığında yapın.

11 Şubat 2008 16:56
KE
Soru Sahibi

İyigeceler Suphi bey...Burdurdan Esin ben..Sizinle daha önce defalarca erken menopozla,yani şu anki durumum ile ilgili mailler yazmıştım ve siz de fazlasıyla yardımcı olmuştunuz..Neyse idrarda veya vajina da yanma mı sızlama mı bilemediğim durumum bugün geçti..Onun için yazmıştım bende hamilelik testinini neden yaptırmam gerekiyo diye...Ama sizde haklısınız sayfanıza,gelen soru ve cvplarınıza hergün bakarım ben ve 4bini geçen soruya cevap vermişsiniz..Durumumu hatırlatmadığım için de karıştırmış olmanız doğaldır,çünkü bayadır mail yazmamıştım size...Ben yine de ilginiz ve cevabınız için çok çok teşekkür ediyorum...Hoşçakalın...

11 Şubat 2008 22:48
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Esin hanım tabii ki bir çok hastanın geçmişini hatırlamıyorum ama en küçük bir olasılıkta bile gebelik testi isterim istiyorum Çok kolay ve ucuz bir test çünkü . Sizi de anımsıyorum Antalya dan mıydı ? Durumunuzu ana hatları ile bilerek istemişimdir.

12 Şubat 2008 18:43
KE
Soru Sahibi

Merhaba Suphi bey:)Ben daha önce erken menopozla ilgili bir çok mail yazmıştım size ve sizde bıkmadan bana cvp vermiştiniz.Bunun için tşk ediyorum.ben 2 aydır tiroid ve prolaktin yüksekliği nedeni le tedaviye devam ediyorum.Dostinex haftada 2 gün ve 1 tablet olarak kullanıyorum.Bu tedaviye başladıktan sonra ilk adetim 21 şubatta geldi sonrası ise 13 Mart.Ama bu arada çok yoğun stresli günler yaşamıştım.Merak ettiğim şu ki ben yine ilaçla adet mi görüyorum?yoksa bu iki tedaviye başlamış olmam adetimin düzene giriyo olduğunu gösterir mi?Yoksa bu durumu akışına mı bırakmalıyım? vaktinizi bana da ayırdığınız için çok tşk ediyorum...

29 Mart 2008 23:01
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

dostinex ve tiroid ilacı dışında ilaç kullanmıyorsanız gelen bu adetlere " ilaçla görülen adet" demek doğru olmaz. Dostinex kullanımı sonrasında prolaktin yüksekliğinin yarattığı baskı kalkınca KENDİ HORMONLARINIZIN ETKİSİ İLE görülen adetlerdir bunlar

30 Mart 2008 11:48
KE
Soru Sahibi

İyi pazarlar Suphi bey:) Mailinizi şimdi okudum ve çok sevindim.Evet ben 2 aydır leviatron ve dostinex kullanıyorum,hormon tedavisine de dr şimdilik ara verelim demişti,ve bıraktım,bunun dışında herhangi bir ilaç kullanmıyorum.3 aylık bir tedavi bu.2 mayısta tekrar kontrole gideceğim ama bu arada hiç tahlil falan yaptırmadım,adet gördüm ve bende bunu merak ediyordum.Dilerim bu tedavilerle istediğimiz sonuca ulaşabiliriz..Çok çok tşk ediyorum..Hoşçakalın...

30 Mart 2008 13:28
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Herşey gönlünüzce olsun

30 Mart 2008 16:55