SS
Soru Sahibi
11 Ekim 2015 20:04

Kulakta kelebek uçuşması

Merhaba hocam . 1 hafta önce sol kulak arkasında kafa tasına doğru osteom vardı onu lokal olarak aldırdım fakat ameliyat esnasına ben o kemik kazıma seslerini hep duydum .. Sol taraftan oldum ameliyatı fakat 1 haftadır sağ kulağkmda resmen kelebek pır pır yapıyor nabız atıyor ben de hemşireyim gittim hastabemizin kbb doktoruna sol kulakta işitme testi yapıldı ameliyata bağlı duyma kaybı yüzde 20 kadar olmuş betaserc tablet verdi 2X1 kullanıyorum ama inananın çınlamam hiç bitmiyor her dk var sadece uyurken geçiyor çok rahatsız ediyor napmam lazım :(( teşekkürler şimdiden

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Hemşire hanım Sol Osteom a olan müdahale esnasında muhtemelen tur kullanılmıştır. Tur belli oranda titreşim ve soğutmaya rağmen kısmi bir kemik ısınmasına sebeb olduğu için ve de çıkardığı sesle işitme sinirini olumsuz etki yapabilir. Muhtemelen bir süre sonra hafifleyecektir. Betaserc pek etkimeyecek.. damar genişletti + antienflamatuar+b Vit tedavisini tercih ediniz. Karşı taraftaki kulağa gelince. Muhtemelen cerrahi müdahale esnasında o kulak üzerine yatırıldığınızdan ya o tarafda östaki de ödem oluşmuştur ki bu durum timpanometrik inceleme ile ortaya konabilir veya bir başka neden vardır; örneğin boyun omurlarında bir pozisyonel zorlanma olmuştur. Bunun için de bir boyun MR ı yeterli olur tarama açısından. Solda yapılan müdahaleyi sağdaki tinnitus nedeni olarak görebilmek pek mümkün değil. Sonuç olarak tam bir muayene ve tetkik sisteminden geçmeniz gerekiyor. Ilk etapta bir BERA testi öneririm. Ama ameliyat sargılarının çıkmış olması ve bölgede doku iyileşmesinin tamamlanmış olması şart. Zira test esnasında o bölgeye bir elektrot konması gerekecektir. Telaş etmeyiniz lutfen. Esen kalın

12 Ekim 2015 01:04
SS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için ilacı kullandım bitti Zaten... Ben beta testi yaptırimm kbb polkniğinde yapılıyor mu peki ?? Çünkü bu kuşağımdan gelen ses beni rahatsz ediyor çok fazla .. Teşekkür ederim ..

15 Ekim 2015 23:59
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Bera için cihaz varsa yapılır tabii. Esen kalın

16 Ekim 2015 00:49