ya
Soru Sahibi
16 Aralık 2014 19:42

kuduz aşısı alkol

Hocam öncelikle merhabalar. Ben temmuz ayının 14ünden başlayarak 5 doz kuduz aşısı oldum. Kendi yavru köpeğimin dişi batmış ve elim kanamıştı. Köpek kuduz felan değil halen sağlıklı yaşıyor. Ancak tesadüfen şunu öğrendim kuduz aşısı sırasında alkol alınması halinde ters etki gösterebiliyormuş? Bense aşı olduğum zaman zarfında alkol aldım. Bunu n bir etkisi olacak mıdır bir sağlık kuruluşuna başvurmalımıyım? Saygılarımla

3 cevap
Cevaplar (3)
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Köpek kendinizin ve hala yaşıyor olması nedeniyle endişelenecek bir şey yok. Olduğunuz kuduz aşılarının bağışıklık oluşturması tam olmamış olabilir. Bu arada tekrar kuduz aşısı gerektirecek bir durum ortaya çıkmadıkça herhangi bir sorun yok. Beş yıl sonra yine böyle bir durum ortaya çıkarsa zaten tekrar aşı olmanız gerekecektir.

17 Aralık 2014 11:26
ya
Soru Sahibi

Hocam teşekkür ederim Ben asıl alkolun aşıyla etkileşime geçip geçmediğini öğrrnmek istedim . Böylece kuduz olmasam bile aşı bsşka bir etki yaratır mı diye kaygılanmıştım.ancak sanırım böyle bir durum yok ki sözetmediniz Teşekküelerimle

17 Aralık 2014 13:53
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Geçmiş olsun.

18 Aralık 2014 11:46
ya
Soru Sahibi

Hocam özür diliyorum ama şu soruya açık bir cevap vermiyorsunuz. Kuduz aşısı ile alkolun bir etkileşimi var mı yok mu?

18 Aralık 2014 12:27
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Alkol kullanımı aşının etkisini aza indirir veya yok edebilir. Kuduz aşısı olanların alkollü içki içmeleri, fazla yorucu işler yapmaları, soğukta kalmaları, ıslanmaları, üşümeleri zararlıdır. Bunların herhangi biri aşının etkisini yok edebilir.

18 Aralık 2014 14:42