öm
Soru Sahibi
5 Ocak 2014 22:29

karnın sağ tarafında ağrı ve guruldama

iyi günler.zaman zaman sağ taraf kaburga bitimindeki ağrı ve sürekli sağ göğüs arkalı önlü ağrı sebebiyle yaklaşık 5 ay önceki akciğer bt temiz çıkmış ve tüm abdominal usg sonuçlarımda bulgular normal olduğu söylenmiştir.sadece sınırda (155 mm) hepatomegali, hepatosteatoz belirlenmiştir.hemogram ve biyokimya bulguları normal, tam idrar tetkikinde ise 1-2 lökosit nadir görülmüştür.yaklaşık 15 gündür sağ taraf kaburga bitiminin altındaki ağrı stabil hale geldi.ayrıca burada guruldama da var.ancak göğüs ve sırt ağrılarım kayboldu.sürekli kabızlık ya da ishal sorunum yok. dışkılamada ise koyu renk var.ayrıca idrar koyu renktir.dışkılama miktarı ve dışkı kesafetinde ise azalma ve incelme vardır. herhangi bir şişlik, kilo ve iştah kaybı, şişkinlik hissi yoktur. rabelis ve sandoz tarzı ilaçlar almadığımda (doktor tavsiyesiyle verilmiştir) midede aşırı yanma vardır.nasıl bir yol izlemeliyim iyi günler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tarifiniz barsak içi gazların birikimi ile hepatik fleksura sendromuda denilen huzursuz barsak sendromunun yani barsakların çalışma ve algılama problemi olarak ifade edilebilecek bir rahatsızlığın bulguları olabilir. Başka hastalıklardan ekartasyonu için eğer gerekli görülürse kolonoskopi yapılabilir. Gaz oluşumunu aza indirecek diyet alışkanlığı edinmek ve gerekirse barsak düzenleyicileri dediğimiz ilaç gruplarını kullanmanız uygun olabilir. Geçmiş olsun

7 Ocak 2014 14:45