cm
Soru Sahibi
25 Aralık 2013 00:08

Hafif seviyeli Restriksüyon ve Hilus Dolgunluğ

Merhabalar Hocam; işyerinde bize yapmış oldukları Check-up sonuçlarında Akciğer Grafisinde Toraks simetrik,trakea orta hattadır. Akciğer parankiminde aktif infiltratif, yer kaplayıcı lezyon saptanmadı. KTO normaldir. Her iki hemidiyafragma konturları düzgündür. Bilateral kostofrenik ve kardiofrenik sinüsler açıktır. izlenen kemik yapılar ve yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. SOL DAHA BELİRGİN OLMAK ÜZERE HER İKİ HİLUS DOLGUNDUR. ibareleri yazmaktadır. Sonuç: Hafif seviyeli Restriksüyon yazmaktadır. Hocam; Hilus Dolgunluğu ve Hafif seviyeli Restriksüyon nedir? neden olur? Tedavisi varmıdır acaba?? İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Meslek hayatınızda Başarılar dilerim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu
Göğüs Hastalıkları

Sorunuzu ancak cevaplayabiliyorum. Hilus dolgunluğu eğer film derin nefes alma esnasında ( doğru teknikle) çekildiyse. araştırılmalıdır. Tavsiyem tekrar düzgün bir film çektirin. Tarama esnasında ki filmler ve solunum testleri yanıltabilir.

22 Ocak 2014 03:10