MS
Soru Sahibi
5 Ocak 2014 19:46

Fazla Tükürük Salgısı ve Konuşurken Tükürük Sıçratma

Hocam merhaba, benim sorunum konuşurken ağzımdan sık sık tükürük saçılması. Gece uyurken veya gündüz salya akması yok. Problemim; konuşma sırasında görünmeyen, çok ince sıvı şeklinde tükürük sıçraması. Ön dişlerim ile dudaklarım arasında sürekli tükürük sıvısı birikmi oluyor. Bu durum sosyal hayatımı çok olumsuz etkiliyor. Uzun zamandır bu sorunumu çözmeye çalışıyorum, KBB'ye, dahiliyeye, endokrine gittim. Kan-idrar testleri, tahlilleri yapıldı, hiç bir sorun bulunmadı. Burnumda et, kemik eğriliği filan da yok. Diş yapım fena değil, diş hekimine gittim, ağız ve damak yapımda bir problemin olmadığını söyledi. Herhangi bir telaffuz problemim de yok. Ancak konuşurken hemen her cümlemde ağzımdan tükürük saçılıyor, bu yüzden konuşma sırasında bunu engellemek için kendimi çok sıkıyorum, sürekli yutkunuyorum ve düşük ses tonuyla konuşmaya çalışıyorum fakat olmuyor. İnsanlarla yakın temas kurmaktan kaçınmaya başladım. Ne yapmam gerekir bilemiyorum. En son gittiğim KBB Uzmanı mictonorm diye bir ilaç verdi, ağzımda hafif bir kuruluk oldu gibi ilk başlarda ama sonra eskiye döndü yine, iki üç kutu kullandım, en sonunda bıraktım. Bu durum psikolojimi de bozmaya başladı. Lütfen bana yardımcı olunuz..

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Serdar Baylançiçek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Gerçekten zor bir durum. genelde bu durumda tükrük salgısını azaltıcı bir takım ilaçlar verilri. Son çare olarak tükrük salgısını azaltıcı bazı cerrahi girişimler yapılabilir ancak bu girişimler çok sık yapılan işlemler değil. Bazı yan etkiler de olabilir. Üniversite hastanelerinden yardım alabilirsiniz. geçmiş olsun

7 Ocak 2014 09:35
MS
Soru Sahibi

Teşekkur ederim hocam cvbniz icin. Ankarada direk bu konuda uzman bir hoca veya doktor var mi tavsiye edebileceginiz? Bir de botoks tavsiye ediyor musunuz? Saygilar..

9 Ocak 2014 13:28
Doç. Dr. Serdar Baylançiçek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

isim olarak size önereciğim kimse yok. hacettepe üniversitesi hastanesine gidebilirsiniz. botoks geçici bir çözüm. çok bilgi sahibi değilim bu konuda geçmiş olsun.

9 Ocak 2014 16:42