KF
Soru Sahibi
8 Kasım 2010 12:13

Demir ilaçları arasındaki farkı öğrenmek istiyorum ferrum fort ferro sanol

Demir ilaçları arasındaki farkı öğrenmek istiyorum ferrum fort ferro sanol bide santefer var.21 aylık oğluma hangisini kullanmam daha uygun olur acaba?ben ferro sanol almıştım santafer kullanıyorduk eczaneden aynı dediler yine de rengi filan farklı olunca tereddüt ettim.kaç yaşa kadar kullanmak gerekir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mehmet Acar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

ferrosanoldeki demir 2 değerlikli,diğerleri ise 3 değerliklidir.aralarında emilim açısından fark vardırancak tedavi süresinin sonunda hepside demiri beklenen düzeye çıkartır ayrıca aralarında tat farkı olabilir ama ilaç değitirildiğinde doz ayarı yapmak gerekir ölçeklerindeki demir miktarları farklıdır.

8 Kasım 2010 13:28