Hipertansiyon ile ilgili Sorular

Böbrek yetmezliği ve hipertansiyon

Annem 62 yaşında hipertansiyon hastası. Ağustos ayı ölçümleri BUN 26, keratinin 1.63, ürik asit 7.5, idrar dansite 1004, idrar protein 75, spot idrar protein 49.5 idi. Hipertansiyonu için tarka, ürikoliz ve antiasit kullanmaya başladı.
Kasım ayı ölçümleri BUN 26, keratinin 1.7, protein yine 75,spot idrar protein 82.2 olarak ölçüldü.

Ultrason raporunda bilateral böbrek konturunda irregüler görünüm, parankim ekojenitelerinde diffüz artış, bilateral renal ve parapelvik kistler olduğu belirtilmiş. taş veya obstrüksiyon olmadığı, sağ böbrek uzun aksında 91 mm, sol böbrek uzun aksında 93mm. parankim kalınlıkları diffüz ince görünümde. En kalın yerde sağda 9mm solda 7 mm. her iki böbrekte büyüğü solda 20mm çapında anekoik kontentli, ince duvarlı birkaç parapelvik ve kortikal kistler izlendi.mesanenin konturları ve duvar kalınlığı normal lümen içinde taş, kitle izlenmedi. Bileteral alt uçları normal görünümdedir şeklinde rapor yazılmış.
Merak ettiğim ürik asit ve protein miktarının artmasının yazdığım ilaçların kullanılmaya başlamasıyla bir ilgisi var mıdır? Tarka böbrek fonksiyonlarına zarar verir mi? böbreklere minimum zarar verecek hipertansiyon ilaçları (ya da türleri) nelerdir? Bir yerde yanlış mı yapıyoruz. Protein miktarını düşürmek için ne önerebilirsiniz?

Hipertansiyon 25.11.2013 22:22

Diğer Sorular

Nabiz ve tansiyon

Merhaba,26 yaşındayım nabizim dinlenmiş haldeyken bile 100 120 atiyor.3 yıldır bu şekilde. eko yaptrdm.bisy olmadığını söylediler .rahatsız edici olu... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Solunum yetmezliği

Hocam kardeşim 4 gündür yoğun bakımda.2 gün uyutuldu 2 gündürde uyanmaya calışıyor.hala solunum cihazına bağlı yarı kendi yarı cihaz destekliyor diyor... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Tansiyon şeker duzensizligi

Sn hocam annem 70 yaşında yaklaşık 20 yildir şeker hastası ayni zamanda 3 yildir falan da tansiyon yuksekligi sorunu var 4 yil kadar once safra ve açı... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Sikayetler

İyi günler. ben 19 yaşındayım ve o kadar cok şikayetim var ki. öncelikle bacaklarimda ve kollarında sürekli kendiliğinden morluklar oluşuyor.sağ koltu... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Gut hastalığı

Hocam ben 52 yaşındayım ve 2 ay öncesinde sol ayak başparmağımda kızarıklık ve ağrı oluştu..doktorlar tarafından gut teşhisi konuldu.şu anda korsinin... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.İlgili uzmanlar

.
x