Hipertansiyon ile ilgili Sorular

Böbrek yetmezliği ve hipertansiyon

Annem 62 yaşında hipertansiyon hastası. Ağustos ayı ölçümleri BUN 26, keratinin 1.63, ürik asit 7.5, idrar dansite 1004, idrar protein 75, spot idrar protein 49.5 idi. Hipertansiyonu için tarka, ürikoliz ve antiasit kullanmaya başladı.
Kasım ayı ölçümleri BUN 26, keratinin 1.7, protein yine 75,spot idrar protein 82.2 olarak ölçüldü.

Ultrason raporunda bilateral böbrek konturunda irregüler görünüm, parankim ekojenitelerinde diffüz artış, bilateral renal ve parapelvik kistler olduğu belirtilmiş. taş veya obstrüksiyon olmadığı, sağ böbrek uzun aksında 91 mm, sol böbrek uzun aksında 93mm. parankim kalınlıkları diffüz ince görünümde. En kalın yerde sağda 9mm solda 7 mm. her iki böbrekte büyüğü solda 20mm çapında anekoik kontentli, ince duvarlı birkaç parapelvik ve kortikal kistler izlendi.mesanenin konturları ve duvar kalınlığı normal lümen içinde taş, kitle izlenmedi. Bileteral alt uçları normal görünümdedir şeklinde rapor yazılmış.
Merak ettiğim ürik asit ve protein miktarının artmasının yazdığım ilaçların kullanılmaya başlamasıyla bir ilgisi var mıdır? Tarka böbrek fonksiyonlarına zarar verir mi? böbreklere minimum zarar verecek hipertansiyon ilaçları (ya da türleri) nelerdir? Bir yerde yanlış mı yapıyoruz. Protein miktarını düşürmek için ne önerebilirsiniz?

Hipertansiyon 25.11.2013 22:22

Diğer Sorular

Karaciğerde lezyon

Iyi günler hocam , böbrek kontrolü için gittiğim ultrason çekiminde karaciğer sağ laterelde sub kampusel yerleşimli 33 mm çapında hiperekoik split lez... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Diz ağrısı

Hocam iyi akşamlar. babam, dizinin arkasındaki damarlarda agrı oldugunu ve dizin biraz üst kısmının da agrıdıgını dizinde ve ayağında şişlik oldugunu... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Nabız yüksekliği ve baş ağrısı

Meraba annem 72 yaşında şeker, tansiyon ve koah hastası şeker için verilen ilaçlar yan etki yapınca kesildi tansiyon için fludex sr kullanıyor b... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Şeker hastalığı

Bir gün sabah kalktığımda ağzımın kuruluğu içimi yakıyordu.gece yatmadan önce 2 bardak su içmeme rağmen. ve normalde geceleri sadece 1 kere idrara ka... devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı.

Kalp kırizi mi

Benim ritim bozukluğum var sırtımda daha doğrusu omzumda ağrı oluyor kalp le ilakası varmıdır hem sağ hem solda oluyor devamı..

Bu soru tarafından tarihinde soruldu.

tarafından tarihinde cevaplandı..
x