Op. Dr. Erhan KARAALP

Op. Dr. Erhan KARAALP
Kullanıcı Oyu : 5
(1+) Görüş
Teyit edilmiştir.
Bağlantıma Ekle Soru Sor Takip Et

Soru Limiti

0 Soru / Günde

Branşı

Kadın Hastalıkları ve Doğum

İl / İlçe

İstanbul

Üyelik Tarihi

17.03.2011

Son Giriş Tarihi

10.04.2015 08:59:49

Klomen nedir? Ne işe yarar?
Toplam Okunma : 72318 kez okundu.

Klomifen sitrat tedavisi yumurtalık uyarılması tedavisinde iğne ile yumurtalık uyarılması ve tüp-bebekten önce başlangıç tedavisidir.

Kısırlık (infertilite) vakalarında, kadınlardaki yumurtlama problemlerinin giderilmesi için ilk aşamada klomifen sitrat kullanılır.

Klomifen sitrat tedavisi uygulanan kadınlarda, tedavi öncesinde yumurtlama meydana gelmeyen kadınların yüzde 75′ inde yumurtlamayı sağladığı ve bunların yüzde 35′ inde gebelik oluştuğu görülmüştür. Bu gebeliklerin, yüzde 90 ında tekil gebelik olur; en çok yüzde 10′ u ikiz gebeliktir ve yüzde 1′den daha azı da çoğul doğumla sonuçlanır.

Klomifen sitrat ile yumurtalık uyarılması tedavisi genellikle dört ya da beş siklus kullanılır. Adetin 3.-5. günü başlanır. Optimum 50 mgx2 olarak 5 gün boyunca kullanılır. Seri ultrason takiplerinde 16-18 mm ye ulaşan yumurta görüldüğünde çatlatma iğnesi verilir. Bu aşamadan sonra ya planlı cinsel ilişki ya da aşılama tedavisi önerilir. Adet gecikmesi ve gebelik oluşması beklenir. Bu süre zarfında gebelik oluşmazsa başka bir tedavi seçeneği (iğne ile yumurtalık uyarılması ya da tüp-bebek) tercih edilir.

Konu hakkında uzmandan bilgi talep edin!


Bu talebiniz doğrudan uzmana gönderilir.
Op. Dr. Erhan KARAALP en kısa sürede irtibata geçecektir
Facebook Yorumları
İlginizi çekebilecek Sorular