Dr. Ahmet Ersin ATAY  

Dr. Ahmet Ersin ATAY
Kullanıcı Oyu : 5
(1+) Görüş
Teyit edilmiştir.
Randevu Al Bağlantıma Ekle Soru Sor Takip Et

Soru Limiti

3 Soru / Günde

Branşı

Pratisyen Hekimlik

İl / İlçe

Tekirdağ / Çorlu

Üyelik Tarihi

28.07.2011

Son Giriş Tarihi

22.04.2015 11:16:14

Depresyonda akupunktur tedavisi
Toplam Okunma : 2190 kez okundu.

Depresyon, kişinin günlük yaşamını etkileyen fiziksel ve psikolojik bozulmalarla karakterize bir hastalıktır. Uyku düzeninde bozulma, ağlama atakları, anksiyete, korku, hafızada zayıflama, konsantrasyon bozuklukları, vücutta ağrılar, mide bağırsak problemleri ve hayattan zevk alamama şeklinde kendini gösterir. İleri düzeydeki vakalarda bu şikayetler intahara kadar gidebilir.

Modern tıpta depresyon tedavisi hipnoterapi ve/veya ilaçlarla tedavi edilir. İlaç tedavisi spesifik semptomlara değil, genel tanıya yöneliktir. Hemen hemen tüm toplumlarda tanıyı koymada ve tedaviyi belirlemede DSM kriterleri kullanılır.

Çin tıbbında ise depresyon kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Bu tip hastalarda tedavide spesifik semptomlar hedef alınır kişiye özel tedavi oluşturulur. Akupunktur, bitkisel tedaviler, masaj ve vücudun enerji dengesizliğini düzeltmek için çeşitli enerjitik egzersizler kullanılır.

1990'ların başından beri batı ülkelerinde depresyon tedavisinde akupunkturun pozitif etkileri gösterilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Akupunkturun sinir sistemini etkileyerek nörokimyasal maddelerin salınımını sağladığı düşünülmektedir. Çeşitli çalışmalarda akupunkturun beyinde serotonin ve endorfinleri arttırarak beynin duygusal durumla ilgili bölgelerini etkilediği gösterilmiştir. Bunun dışında dopamin, noradrenalin, kortizol ve nöropeptit Y salınımını düzenleyen diğer nörokimyasal yolları etkileyerek te tedavide etkinlik sağladığı yönünde literatürler vardır.

Literatüre göre, belli akupunktur noktalarının uyarılması beyinin ağrı ve strese olan duyarlılığını azaltmaktadır. Beynin anksiyete ve korkuya neden olan analitik kısmını deaktive ederek gevşeme sağlamaktadır.

Tek başına akupunktur tedavisinin depresyon semptomlarını azaltmada psikoterapi ve ilaç kullanımı kadar etkili olduğuna dair yayınlar vardır ve Dünya Sağlık Örgütü depresyon tedavisinde akupunkturu bir tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir. Tedavide akupunktur tek başına kullanılabileceği gibi batı tıbbı tedavi yöntemleriyle de kombine edilebilir.

Tedavi hastaya ve semptomlara göre çeşitli değişiklikler olmakla beraber genelde başlangıçta hemen her gün veya gün aşırı olarak 10-12 seans uygulanır. Ardından tedaviye haftada 2 kez 5 hafta daha devam edilir. Ardından iyileşme durumuna göre tedaviye haftada bir veya iki haftada bir kez devam edilir. Tedavi 6 ay sürebilir.

Konu hakkında uzmandan bilgi talep edin!


Bu talebiniz doğrudan uzmana gönderilir.
Dr. Ahmet Ersin ATAY en kısa sürede irtibata geçecektir
Facebook Yorumları
İlginizi çekebilecek Sorular