ÖH
Soru Sahibi
19 Ekim 2016 08:50

Zeka testi

Merhaba, 5 yaşında bir oğlum var. Hangi durumlarda zeka gelişim testi yapılması gerekir. Öğretmenimiz yaşıtlarına göre daha iyi durumda olduğunu bu konuda ilgilenmemizi söyledi. Nsl bir yol izlemem gerektiği konusunda destek istiyorum. Şimdiden teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar, 5 yaşındaki oğlunuz şu anda okumayı kendi kendine öğrenmişse vb. bunun gibi olağanüstü belirgin farklar varsa yapılabilir. Aksi takdirde test yapmaktan çok gelişiminin hızının iyi olması, öğrenme ve algılama hızının iyi olması yeterlidir. İllaki test yapmak şart değildir, gerekli değildir. Test uzun vadede velinin ve çocuğun psikolojisini olumlu etkilemeyebilir. Sizin çocuğunuzun gelişimini değerlendirterek daha güzel katkılarda bulunmanız, desteklemeniz yeterlidir. Mutlu günler dilerim.

4 Kasım 2016 14:29
ÖH
Soru Sahibi

Okuma yazmayı kendi kendine öğrendi, 3 yaşında 3 rakamlı sayıları okumayı öğrendi, şuan 4 rakamlı sayıları okuyor, saati öğrendi bu gibi durumlar öğretmenimize farklı geldiği için sanırım IQ testi yaptırmamizi söyledi

4 Kasım 2016 14:35

Merhabalar, B harika bir durum. Tebrik ederim. 1. sınıftan itibaren oğlunuz gibi özel çocukların girebilecekleri, meb nın bir sınavı var. Üstün yetenekli ve üstün zekalı çocukların seçilerek, onlara özel programların uygulandığı ve öğrenim hayatı boyunca desteklendiği bir program. Bilim ve sanat merkezlerine yerleştirerek, özel eğitiliyorlar. Bu merkezlere başvurmanız, geleceği ve eğitim planlanması için çok gerekli ve uygun olur. Oğlunuza sevgiler.

4 Kasım 2016 15:00