SA
Soru Sahibi
21 Ağustos 2020 17:47

Yuksek ates karin agrisi

Merhabalar hocam kizim 3 bucuk yasinda.2 gun once karin agrisi ve yuksek atesle (39.0°) acile basvurduk.idrar tahlili yapildi idrar tahlili temiz idrarda enfeksiyon yok denildi.ama tahlilde protein+ biluribin+ total kristal 9.90 ve amorf urat 2.73 geldi.ishal yada kusma hic olmadi ertesi sabah cocuk doktoruna gittik yuksek ates devam etti.musahedeye yatis yapildi serum ve damardan antibiyotik uygulandi.kan tahlili bakildi kanda crp 78 cikti. Alt 12 diger degerler normal.tum batin ultrason normal.Doktor barsak enf.olabilecegini dusunuyorum dedi.karninda gurultu var.ama sadece 1 defa buyuk tuvaletini biraz civik yapti devam eden bir ishal durumu yok.bizi ceftinex verip 1 hafta sonra kontrole cagirdilar. Merak ettigim cocugumda suan icin ishal yok karin agrisi mevcut ama diskisi ishal gibi sulu olmadi barsak enfeksiyonumudur ? Yada bu derece bir crp nin yuksekliginin sebebi ne olabilir cok endiseliyim.suanda kizimin gorunumu nesesi iyi oynuyor ateside olmadi serumdan sonra.ama teshis nedir anlayamadim cok tesekkur ederim cevaplarsaniz cok memnun olurum.

4 cevap
Cevaplar (4)
Uzm. Dr. Aydın Tunç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Öncelikle geçmiş olsun crp vücudunuz herhangi bir yerinde inflamasyon(iltihaba bağlı olabilir iltihaba bağlı olmayabilir iki türlü de olabilir çünkü) olabileceğini gösterir anlattığınız şikayet ve bulgular viral bir enfeksiyon olabileceğini düşündürüyor çocuklarda bu şikayeti yapan bir çok virüs var o yüzden ateşi yok keyfi yerinde ise tedaviyi tamamlayıp tekrar DR kontrole götürün iyi günler

21 Ağustos 2020 18:23
SA
Soru Sahibi

Cok tesekur ederim aciklamalariniz icin hocam. 3 gundur karin agrisi var ama ishal hic yok. Debridat kullaniyoruz. Merak ettigim son birsey var bu karin agrisi 6 ay oncede olmustu. O donemde idrar yolu diyen doktor da oldu.hayir kabizliktan diyende oldu. Suanda karin agrimiz var gun icinde aniden karnim agriyor diyor ama mesela bazen 10 dakika sonra geciyor. Bazen kisa suruyor bazen uzun. Doktorun yaptigi hemogram ve biyokimyada pankreasla ilgili lipaz yada amilaz bakilmadi.sindirimle ilgili yada enzimle ilgili bir sorun olsa hemogamda anlasilirmiydi? Karnim agriyor dedigi zaman ne yapacagimi bilemiyorum ve doktorlarin acaba anlayamadigi bir sorunumu var diye endise ediyorum hocam.

22 Ağustos 2020 17:08
Uzm. Dr. Aydın Tunç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Hemogramda belli olmaz sindirimle ilgili sorun.

22 Ağustos 2020 17:52
SA
Soru Sahibi

Tesekkurler hocam. Peki yapilmasini ozellikle tavsiye ettiginiz testler varmi ? Antibiyotik kullandigimiz icin ek olarak biogaia kullanmaya basladik bu sabah.oglende ishal yapti tuvaletini sadece 2 defa.karin agrisi surekli degil ama basladigi zaman kivrandiriyor.Atesi hic olmadi 2 gundur.bu ilacin karin agrisi ve ishal yapma ozelligi var acilde cok yardimci olamiyorlar ne yapmamizi tavsiye edersiniz ? Inanin cok zor durumdayim. Suan kizimdaki beni endiselendiren sorun ates yok ama cocugumu cok rahatsiz eden ani gelip sonra gecen bir karin agrisi var. cocuk doktorumuza randevumuz 6 gun sonra ama acile de gitsek acildeki arkadaslar da pek yardimci olamiyorlar.Ne yapmaliyiz ne tavsiye edersiniz? Hersey icin cok sagolun hocam

23 Ağustos 2020 03:00
Uzm. Dr. Aydın Tunç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Burdan ancak bu şekilde Yardımcı olabiliyorum en kısa sürede bir uzman DR muayene olun tekrardan geçmiş olsun

23 Ağustos 2020 11:18
SA
Soru Sahibi

Birazdan çocuk doktorumuza gideceğiz.Aile hekimimiz kızımın mukuslu ve kanlı ishali sebebiyle dizanteri geçiriyor olabileceğini söyledi. Umarım tedavisi vardır. Herşey için çok teşekkür ediyorum hocam sabırla cevaplarınız çok sağolun sağlıkla kalın

24 Ağustos 2020 07:37
Uzm. Dr. Aydın Tunç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çok geçmiş olsun mukuslu kanlı ise ishali dizanteri olabilir tabi tedavisi var 👋

24 Ağustos 2020 09:41