AS
Soru Sahibi
16 Ekim 2020 20:32

Yüksek ast

Hocam merhabalar,4 yaşında prematüre doğum ikiz erkek çocuklarından bir tanesinin ast değeri sürekli yüksek çıkıyor,devlet Hastanesi'nde yapilan tahlillerde 50 ve 60 arası değerler alıyor,tıp fakultesinde son 6 ay içinde yapılan tahlillerde *** *** ** gibi değerler aldı,en son devlet Hastanesi'nde 55 değeri çıktı,doğduğundan bu yana durum böyle,bir ve iki yaşlarında 67 ve 70 değerleri aldigida oldu,keratin kinaz normal,diğer tüm değerler normal,sizin fikriniz nedir,

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

ALT ve CK normal ise muhtemelen önemsiz bir durumdur (makroAST?). Çocuğu görmeden bunu söyleyebilirim ancak..

19 Ekim 2020 15:06
AS
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim ilginize,sizin öneriniz varmı, gastroenteroloji ye gidelimmi,yoksa makro ast enzim testi mi yaptıralım,görüşünüz bizim için çok önemli,

27 Ocak 2021 17:53
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Makro AST enzim testi yok. Gastroenterolog bir arkadaşımız görürse iyi olur. En azından kafanız rahatlar.

28 Ocak 2021 08:42
AS
Soru Sahibi

Teşekkürler

28 Ocak 2021 09:47
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

1 Şubat 2021 09:23
AS
Soru Sahibi

Hocam merhabalar,daha önce ast yüksekliği ile ilgili soru sormuştum ,çocuk gastroluguna gittik birsuru tahlil yapıldı,karaciğer USG yapıldı herşey normal,ast değeri 45 çıktı, gastrentoloji doktoru kalple ilgili olabilri dedi çocuk kardiyologuna gittik normal çıktı,hocam sizce ne yapalım,herşey normal alt normal,keratin kinaz normal,sadece ast biraz yüksek,Allah korsusun kas hastaliginda keratin kinaz normal ast yüksek olabilirmi,

19 Mart 2021 15:07
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Başka bir şey yapmayın

23 Mart 2021 09:49