ÇU
Soru Sahibi
13 Ocak 2016 23:27

Yiyecekler genize mi kaçıyor yoksa ben mi böyle hissediyorum?

Sevgili doktor bey, senelerdir sinüzit problemim mevcut. Dönem dönem alevleniyor bu sinüzit. Yüz ağrısı, göz bölgelerinde yanma, diş etlerinde kaşınma gibi şeyler mevcut. Geniz akıntım ise hiç bitmiyor neredeyse, genzim, boğazım hep dolu. Farenjit mevcut. Son, 2-3 haftadır ise sanki yediğim ufak şeyler genzime kaçıyormuş gibi hissediyorum. Ancak bu sadece his dediğim gibi, gerçekten kaçıyor mu kaçmıyor mu bilmiyorum. Gerçekten kaçsa öksürük olur diye düşünüyorum ama değişik bir hissiyatı var dediğim gibi. Yememde içmemde bir sıkıntım yok, her şeyi yeyip içebiliyorum. Ancak bu genize kaçma durumu bir hissiyat mı yoksa gerçekten kaçıyor mu bunu nasıl anlayabilirim? Bir şey genize kaçtığı zaman öksürük olur diye düşünüyorum. Tükürüğümüz genzimize kaçınca öksürüyoruz, buradan bir bağlantı kurmak istedim. Eğer genzime bir şey kaçmıyorsa, bunun sebebi geniz akıntım olabilir mi? Burnumu tuzlu su ve sinüs rinse kit ile temizlemeye başladım ama genzimde hala bir kitle mevcut. Bir süre devam edeceğim buna da.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İbrahim Korhan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Muhtemelen geniz akıntısı problem yaratıyorsun. Soluk borusuna kaçıştır kesinlikle öksürük olur. Genize kaçış ise olmaz. Kronik sinüzit açısından mutlaka bir KBB uzmanının görmesinde fayda olacaktır. Saygılarımla

13 Ocak 2016 23:54