UF
Soru Sahibi
9 Ağustos 2021 23:56

Yetişkinlere karşı istemli mesafe

Hocam merhaba, 4 buçuk yaşında oğlum yetişkin kişilerle iletişim kurmak istemiyor konuşmak istemiyor bilerek ve isteyerek yetişkinlere karşı mesafeli bir duruş sergiliyor. Bu yasina kadar hep böyleydi .(yakın derece akrabalar ile daha iyi ) Çocuklarla iletişimi çok iyi kendi yaş grubu yukarısı alt yaş grubu ile iletişimi çok güzel fakat anneleriyle arasi pek iyi değil mesafeli .okula gitmek istiyor ama korkuyor. Okula kayıt olmak için severek gidiyor fakat içeri girdiğinde öğretmenler den çekiniyor. Yaşına göre iletişimi çok güzel aslında tanımadığı çocuklarla tanışma iletişim kurmada harika bir cocuk.Fakat yetişkin yaş grubu ile ilgili bir sorun var. Birde olumsuz bir cümle kurulduğunda tepkisi sert oluyor. Bende bir eğitimci olarak bu durumu çözmek adına sağlıklı iletişim kurarak korkularını aşmasına yardımcı olmaya çalışıyorum fakat bir anne olarak nerede bir sorun olduğunu bulamıyorum. Sizce neden böyle yapıyor ve bu sorunu nasıl asabiliriz? Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hozan Saatçioğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhabalar, bu yaşta bir çocuk için öncelikle kendi yaşıtları ve ebeveynleri ile iyi iletişim kurmasını bekleriz. Sizin bahsettiğiniz durum bir kaygı bozukluğu belirtisi olabilir ancak sadece belli bazı durumlardan etkilendiği için de böyle davranıyor olabilir. Okula başladığında ilk dönem biraz çekingenlik gösterebilir ancak kısa süre içerisinde bu durumu atlatıp, kendi sınıfında rahat olmasını bekleriz. Okula devam etmesini öneriyorum. Bu durumu daha iyi anlamak için bir çocuk psikiyatrisi veya çocuk psikoloğu ile görüşmenizi öneririm.

10 Ağustos 2021 14:57
UF
Soru Sahibi

Yanıtınız için çok teşekkürler hocam, saygılar

10 Ağustos 2021 16:38
Uzm. Dr. Hozan Saatçioğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Rica ederim...

10 Ağustos 2021 16:46