YM
Soru Sahibi
6 Ekim 2016 23:34

Yemek Borusunda Yanma

Merhaba Hayri Hocam. Yaklaşık 2 yıldır yaşamış olduğum yemek borusundaki aşırı yanma nedeniyle en sonuncusu Hacettepe'de olmak üzere 4 kez endoskopi oldum. Son 2 endoskopide Hiatal Herni ile birlikte GÖRH teşhisi ve en sonuncusunda bunlarla birlikte Alkalen Reflü teşhisi kondu. 5 ay önce son end. olduğum Hacettepe'de ki hekimimiz end. sonucuna göre önce ameliyat olmam gerektiğini, patoloji sonrasında ise 6 aylık bir tedavi uygulayacağını ve geçmez ise ameliyat olacağımı söyledi. PPİ ve gaviscon tedavisine başladı. (intestinal metaplazi yok. Kolumnar hücre değişikliği var, Barrett Özofagusu kimi hekimimize göre var kimine göre yok ) Kolanjiyografi yapıldı. Safra kesesi ve yolları, pankreas, hepatit venler dahil normal. Ancak son 1 aydir özellikle büyük abdest sonrası yemek borumdaki aşırı yanma hem daha da arttı ve hem de yanma ile birlikte artık acı olmaya başladı. PPI ve gaviscon ve ayrica antibiyotik tedavisinden hiç fayda görmedim. Günde en az 10 saat bu sızı/yanma devam ediyor. Midemde ağrı arada bir oluyor. Tedavinin bitmesine daha 2 ay var. Sorum şu; yaklaşık 5 ay önce olmuş olduğum endoskopiden bu zamana kadar bu inatçı yanmadan dolayı, barrett, displazi ya da daha kötü olan bir şey gelişmiş (ca) olabilir mi?. İkincisi artık ameliyat harici bir seçeneğim kalmadı görünüyor. Bu mide fıtığı ve reflü Cerrahisi konusunda ve Eğitim-Araştırma hastanesinde görevli tavsiye edeceğiniz çok tecrübeli bir cerrah var mıdır? Çünkü çok riskli olduğunu duydum ve çok korkuyorum. Ameliyatta başarı oranı nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun ,sıkıntıların önemli,tanıya ve tedaviye rağmen yakınmaların devam edegeliyor,bazı şeyleri yazarak doğrusunu söylemek mümkün değil.Reflü cerrahisi son seçenek,reflü cerrahi bile hata yapabiliyor ve üstelik büyük paralar dönüyor,eğitim araştırma hastanelerinde bu işi çok iyi yapan cerrahlarımız var ama başarıları devamlı değil,hatta ameliyatlara bağlı soruşturma geçiriyorlar.Ben Ankara hekim piyasasını iyi bilmiyorum ama bu konuyu iyi bilen bir meslekdaşım var,dürüst bir insan,ona muayene olmanızı tavsiye ederim bana sormuş olduğunuz tüm soruları rahatlıkla ona yöneltebilirsiniz.Prof Dr.Necati Örmeci,kendisi ATF gastroenteroloji bilim dalı öğretim üyesi.Yine bir arkadaşım daha var;prof dr.Ertuğrul Kayaçetin,Yüksek ihtisas hastanesi gastroenteroljide klinik şefi.Sorun soruşturun bu 2 kişiden birine muayene olun derim.

7 Ekim 2016 06:35