DB
Soru Sahibi
5 Ekim 2015 09:28

yemek borusu

merhaba dr bey, dayım için rahatsız ediyorum sizi, dayım 60 yaşında, bir süredir-6 ay- boğazda gitttikçe büyüyrn şişlik ve yemek yiyememe-yutamama rahastızlığı ile gitmiş olduğu hastanede, yapılan tahlil-MR lardan sonra 4. evreye gelen yemek borusu kanseri olduğunu öğrendik, Rapor sonucu: 1-Özofagus proks. torasik inlet düzeyinden başlayarak yaklaşık4 cm liksegment boyunca uzanım gösteren bilinen primer maligniteye ait yoğunhipermetabolik duvar kalınlaşmaları mevcuttur, 2-Sağ servikal lenfatik loju , sağ submandibular alana kadar kapsayan, ön planda konglometre LAP lehine değerlendirilen malign hipermatabolik kitlesel lezyonile sağ servikal düzey 4 de ve mediastende sağ üst paratrakeal ve retrotrakeal alanlarda metastatik hipermetabolik lenfadenopatiler mevcuttur, 3-her iki akciğer parankim sahasında yaygın metastatik hipermetabolik multıplenodüler lezyonar mevcuttur, 4-Manibrum sterniye eşlik eden metastatik yoğun artmış F18- FDG tutulumu mevcuttur, 5-T9 Vertebra korpusu sol anterolaterinde metastaz şüpheli fokal orta düzeyde artmış F18- FDG tutulumu mevcut, MR ile korelasyon önerilir. Sonuçalr böyle doktor bey, dayım ayakta fakat çokçok halsiz, bir şey yiyemiyor, ameliyat olursa yada kemoterapi , yüzümüzü güldürebilir mi, nasıl bir süreç bekliyor bizi, Şmdiden Çok teşekkür ederim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadir Aksöz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

TABLO İYİ SEĞİL. MEDİKAL ONKOLOJİ VEYA RADYASYON ONKOLOJİSİ GÖRÜP DEĞERLENDİRİRSE DAHA İYİ OLUR.

5 Ekim 2015 11:42