tM
Soru Sahibi
6 Haziran 2020 01:11

Yeme bozukluğu

Merhaba Yusuf bey ilgilendiğiniz konular arasında yeme bozukluklukları olduğunu gördüm. Çoçuğumuzda olup olmadığını nasıl anlayabiliriz özellikle de blumia konusunda. Şüpheleniyoruz hareketlerinden yani gözlemlerimizden dolayı. Ne yapmamız nasıl davranmamız gerekir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yeme bozuklukları bizim en sıkıntılı tanılarımızdan biri diyebilirim. Hasta doktor ilişkisini uygun şekilde temin edemezsek, ailelerin tutumu da süreci bir inatlaşma süreci haline getirirse tedavisi de çok zor bir hale gelebiliyor. Genel olarak gençler dış dünyayla ilgili kontrol edemedikleri ya da geçmişte yaşayıp uygun şekilde baş edemedikleri şeyler karşısında kendi vücudu üzerindeki kontrolü artırmaya çalışabiliyor. Bedenleriyle ilgili algıları da bozulabiliyor. Bu durumlarda yeme bozukluklarını sık görüyoruz. Ama bunlar dışında altta yatan farklı sebepler de olabiliyor. Yeme bozukluğu olan hastalar genel olarak yemeklerle ve öğünlerle ilgili süreçleri farklı yönetiyor. Ciddi kalori hesapları, yedikten sonra çok pişman olma, kendini kusturmaya çalışma, aşırı spor yapma, zayıflama ürünleri kullanma, kendini aç bırakmaya çalışma vb. pek çok belirti ile karşımıza gelebiliyor. Eğer kızınızda yeme bozukluğu olduğunu düşünüyor ve bahsettiğim belirtilerden bazılarını gözlemliyorsanız biran önce bir çocuk psikiyatrisi uzmanından destek almanızı öneririm.

7 Haziran 2020 14:37