CA
Soru Sahibi
18 Ocak 2019 22:12

yeme bozuklugu

Merhaba doktor bey benim oğlum bir bucuk yaşında şimdiye kadar yaptığım yemeklerden verdim ama hiç birini yemek istemedi her verdiğimde geri çıkartıyor örneğin dolma ici sulu yemekler gibi bende sebzeleri haşlayıp blendirden geçirip çorba yapıp yedirdim ama şimdi artık çorbada yemek istemiyor şimdide sadece makarna yiyor bu konuda yaklaşımım nasil olmalı yemesi için zorlamalimiyim birde oğlum bazen elindeki şeyleri yüzümüze veya başka yerlere atiyor atması normal mi attığı zaman nasil yönlendirmeliyiz son sorumsa birde vurma davranışı var nedeni nedir vurduğu zaman ne soylemeliyiz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

1,5 yaşındaki bir çocuk özerklik dönemi içindedir. Yani bir şeyleri artık kendisi yapmak ister. Yemeye zorlamayın ne kadar yiyeceğine kendisi karar versin. Mama sandalyesi ya da sofra bezi tepsi gibi şeyler kullanın ama ortalığın biraz kirlenmesini göze alın ve yemekleri artık kendisinin yemesine müsaade edin. Katı gıdaları, lokmalar halinde önüne bırakın sıvı gıdalarda başta sizin yardımınızla sonra sadece kendisi kaşıkla yemeye alışsın. Muhtemelen kendisi yedikçe probleminiz azalacak. Her çocuğun saldırgan dürtüleri vardır. Bunları kontrol etmeyi öğrenme zamanı yaklaşık 3-6 yaş dönemine tekabül eder. Yani çocuğunuzun şu an atması ya da vurması normaldir. Ama kendinize vurdurmayın kırılacak şeyler atmasına müsaade etmeyin. Bunun yerine farklı renkte toplar alıp onlarla atmaca oynayabilirsiniz. Başlangıçta ”Ben mavi topu atıyorum, sen kırmızı topu attın...” sonrasında da “hadi bana pembe topu at...” gibi böylece hem durumu oyuna çevirin, hem atılıp atılmayacak şeyleri gösterin hem de renkleri öğretin... ama her bir problem için sabırlı olmanız ve kızmadan olumsuz duygu çıkarmadan kalmanız gerekecek. söylediklerim çocuğunuzda birkaç hafta içinde etkili olmazsa bir uzmana göstermeyi ihmal etmeyin.

19 Ocak 2019 09:39