aa
Soru Sahibi
14 Ocak 2014 09:55

yazz 24+4 doğum kontrol hapı ve urocare

Merhaba, Üç aydır yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanıyorum. Şu an üçüncü kutunun yarısındayım. İlk kkutunun 21.hapından sonra hafif kırmızı akıntım oldu bir hafta boyunca ama adet görmedim. Beklediğim adet gününü 5gün kadar geçtikten sonra beta hcg baktırdım <0.1çıktı.ilaca hiç ara vermedim. Bu arada idrar yolu İltihabı nedeniyle urocare 300mg Şase ve elucef plus kullandım. Doktorum yazz ile bir etkileşmi olmadığını söyledi. İkinci kutunun 21. Hapında regl oldum. İlkine kıyasla daha normal bir kanamaydı. Şu an normal regl döngüme göre bir hafta kadar sonra adet görmem gerekiyor. Fakat bu konuda çok tedirginim. İlaçları kullandım, doktorum sorun olmaz dedi ama bildiğim kadarıyla ikisi de antibiyotik. Sizce tekrar test yaptırmalı mıyım? Teşekkür.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

test yaptırmanıza gerek yok, hamile değilsiniz, yazz kullanırken adet kanamalarının günü, miktarı ve süresi değişebilir. Size önerim 28 tabletlik yazz yerine 21 tablet içeren başka bir dogum kontrol hapına geçmenizdir, doktorunuzdan size öneride bulunmasını isteyin.

14 Ocak 2014 17:24
aa
Soru Sahibi

Peki 21 tabletlik hapların yan etkileri yazz'a kıyasla daha mı fazladır?bu konuda sizin de fikrinizi almak isterim. Bir de piyeloseptyl ve yazz arasında herhangi bir etkileşim olup olmadığını sormak istiyorum size. Eğer birkaç gün süreyle günde 1-2adet piyeloseptyl kullanırsam ek bir korunma yöntemi gerekli midir? Teşekkür tekrar.

11 Şubat 2014 13:29
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İki ilaç arasında yan etki açısından fark yok. Diğer sorunuz olan pyeloseptyl ile yazz birlikte kullanılabilir.

12 Şubat 2014 16:09