tg
Soru Sahibi
14 Ağustos 2021 17:45

yazılaRINIZA NEREDEN ULAŞIRIM

kuduz ile ilgili yazılarınıza nereden ulaşabilirim.4 aylık kedilerde kuduz hastalığı görülür mü hocam 2 sorumada cvp vrirseniz sevinirim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar, kuduz ile ilgili yazılarımı www.tulinhanimvet.com da paylaşmıştım. Ama uzun süredir siteme giremiyorum. Ayrıca, kuduz hastalığı havadan alınan veya hayvanın kendi ürettiği bir virüs olmadığı için bu hastalık, ancak kuduz bir hayvan tarafından ısırılırsa diğer hayvanı enfekte eder. Eğer kedi, kuduz bir hayvan tarafından ısırılmışsa tabi ki 2 aylıkta olan hastalanır 4 aylıkta olan da 4 yaşında olanda. Anne sütü kuduz hastalığına karşı 3 aya kadar korur. Bu nedenle kuduz aşısı 3.üncü aylıktan sonra yapılır. Ama bölgede enfeksiyon riski varsa, daha erken de aşılanabilirler. Dediğim gibi bir hayvanın kudurması için kuduz bir hayvan tarafından ısırılması gerekir. aksi takdirde hayvanlar, kuduz hastalığı taşımazlar. Yakalandıkları zaman zaten 5- 10 gün içinde ölürler

13 Eylül 2021 11:29
tg
Soru Sahibi

Dışarıdaki sokak hayvanlarınıda anne kedinin sütü 3 aya kadar korur mu . Bende takıntı yaptı aşım olmasına rağmen acaba diye korku oluştu hocam

14 Ekim 2021 20:41

Hayvan kuduz bir hayvan tarafından ısırılmadıysa , vücudunda yırtık yara yoksa korkmayın lütfen

24 Ekim 2021 09:44