aa
Soru Sahibi
19 Aralık 2013 13:57

yardımcı olun hocam

Merhaba hocam : Goz doktoruna çift görme (!) şikayetiyle gittim . Doktor ellerini yukarı asagı yana kaldırarak elımı 2 tane goruyormusun dedı . Bende hayır dedım ben sadece parmak ucunuzu bırazcık yukarıya kaymış şekilde göruyorum dedim . Makinelerle gözlerimi inceledi . Gözlerindeki sinirlerde hafif hasar var bozukluk var dedi . Rapor yazdı ve yazdıgı raporda Astigmat Miyop yazıyordu yakınla ılgılı problemım yok yakını net goruyorum . ama uzagı bulanık goruyorum . Gozlugumu arttırdı . Fakat yeni gözlukle hala gölgeli goruyordum . Astigmata ait bir gözlük varmı ? Bana normal gozluk verdi miyop gözlüğü yani . Ve bana 1-2 ay bu gozluklerı kullan tahmın edıyorum ki gözlerindeki gölgeli görme gecer dedi . Her 2 gozumle tek tek bakıncada golgelı goruyorum 2 gozle beraber bakıncada golgelıı goruyorum . Norolojıye gıtmem gerekırmı dedım doktor beye ? Bana gerek yok norolojıyle ılgılı bırsey yok ama sen rahat olacaksan bir görün norolojiye bana gel dedi bende kısmetse haftaya gıdıcem içim rahat olsun . Size sorum şu : -Astigmata özel gözlük var mı ? Benım gozlugu arttırdı fakat astıgmatla ılgılı bır gozluk yok ? -Norolojık sorun olabılırmı ? Goz sınırımde hafıf bozukluk var demişti . -Çift görmede doktorun bana dedıgı gıbı doktorun parmagının 2 tane mı gozukmesı lazım ? ben 2 tane gormuyorum sadece yukarıya dogru doktorun parmagının ucundan bır tane daha goruyorum ? SAYGILARIMLA …

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Melis Palamar
Göz Hastalıkları

Sayın Akar, Bence göz doktorunuz tarafından göz dibinizin ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi ve özellikle makula ve fovea (sarı nokta) bölgesinin etraflıca incelenmesi uygun olacaktır. Bunun dışında nöroloji muayenesi de mutlaka bir fikir verir. Çift görme her zaman bakılan cisimlerin tamamen ayrık iki tane görülmesi demek değildir, bazen sadece gölgeli gibi görme de mümkün olabilir. Saygılarımla.

19 Aralık 2013 14:04