OS
Soru Sahibi
18 Temmuz 2014 13:34

yardım lütfen

saygılar hoca tam bir ay önce faranjitle başlayan bir rahartsızlığım oldu . yıllardır kronik faranjit ve sinüzitim var zaten. Öğretmen olduğum için faranjitim sık sık nüksediyor. Koku ve tat hislerim ilk onbeş gün tamamen yok oldu doktorum. iki kutu antibiyotik değişik burun spreyleri falan verildi çok az bir kou ve tat duyusu dönüşü oldu. Daha sonra beyin ve sinüs tomografisi çekildi. Beyin tamamen normal sinüste ise her iki maksiller mukozada kalınlaşma , sağ maksiller de polipoid yapılaşma ve sağa deviasyon var. 15 gün kadar alerji ilaçları da kullandım. Özellikle sabahları ve gece uyandığımda koku ve tat duyum daha normale yakın. Ben acı tatlı ekşi ve ttuzlu tatlarını alıyorum . özellikle baharat, salatalık vb. tatları daha rahat ayırt ediyorum. Tatile gitmeden önce 10 günlük bir kortizon tedavisi önerildi ama muallakta kaldım. Çok endişeleniyorum bir daha bu duyularımın dönmemesinden. Sizden ricam sizce1) kortizon tedavii etkili olur mu? 2) koku sinirlerimde bir harabiyet olduysa bunu nasıl anlayabiliriz? 3) Biraz da olsa bu duyularımın olması olumlu bir dönüş müdür? Çok teşekkür ederi Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İbrahim Korhan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Duyularda dönüş olması zaten koku siniri ile ilgili bir problem olmadığını gösterir. Kortizon tedavisi bazen faydalı olabilmektedir. Faydalı olmazsa cerrahi tedavi de düşünülebilir. KBB hekiminizin takibine devam etmenizi öneririm. Saygılar

28 Temmuz 2014 16:12