tm
Soru Sahibi
1 Eylül 2021 18:55

Yapılan endoskopi bulguları bilgilendirirseniz sevinirim hocam

Bulgu: Özofagus mukoza ve lümeni normaldi. Skuamokolumnar bileşke ve hiatus diafragmatikus 40.cm'de lokalize olup mide pilileri proksimalde skuamokolumnar bileşkeye kadar uzanmaktaydı. Kardia retrofleksiyonda normaldi. Mide duvarlarının ekspansiyon ve motilitesi normaldi. Fundus, korpus ve antrum mukozası hiperemik ve ödemliydi. Midede bol miktarda safralı içerik görüldü. Korpustan (şişe 2) ve antrumdan (şişe 1) biyopsi alındı. Pilor forme ve santralize idi. Bulbus ve post bulber bölge mukozası ve lümeni normaldi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yapılan endoskopik incelemede; Mide içinde bol miktarda safra görülmüş(normal koşullarda mide içinde safra görülmez,safra irritan bir madde olup midenin iç kısmında,biz buna mide mukozası diyoruz, tahrişte bulunmuş ve mide mukozası bundan dolayı daha kırmızımsı renkte(hiperemi) tespit edilmiş ) ve buralardan bu durum gerçekten safraya mı bağlı denilerek parça(biyopsi) alınmış. Bunun dışında başka birşey yok. Uzman ellerde bu durumun tedavisi mümkün.

1 Eylül 2021 19:50