PP
Soru Sahibi
27 Haziran 2017 11:11

Wpw ablasyondan sonra...

Hocam selam.bundan birkaç yıl evvel öğrendim ki Wolf Parkinson white hastasıyım. küçüklüğümden beri çarpıntıları mı halsizliklerim oluyordu. Öyleki tuvalete bile girip eğilirken kalkarken yaşadıklarım çekilir gibi değildi. En son 2016 yılı temmuz ayında otobüste çok fena oldum ve ambulansla hastaneye kaldırıldım apar topar bana ablasyon yaptılar. Ablasyondan sonra yaklaşık 2 ay ishal, tansiyon düşüklüğü v.s ile uğraştım. Öyle ki önce halsizlik geliyor hemen peşinden tuvalet ihtiyacım oluyor üst üste 2-3-4 kez tuvalete gidiyor, ve ilk tuvaletim ishal olmasa bile sonraki ishale dönüyor ve çarpıntı başlıyor ve ambulansla acile kaldırılıyorum. Bu durum yaklaşık 2 ay sürdü. Sonra havalar serinleyince durdu. Hatta son kontrolle gittiğimde ablasyonun başarılı geçtiği söylendi. Artık supraventriküler taşikardim yok. Delta dalgalarım yok dendi. Aradan aylar geçti 2017 Ramazan ayı geldi yine orucumu tutayım dedim ve 15 günden sonra geçen yılki gibi olmaya başladım. Yine halsizlik yine taşikardi yine üst üste tuvalet. Kardiyolojiye çıktım gastroenterolojiye sevk ettiler. Gastroenterolojinin verdiği ilaçları kullanıyorum ishalin kesildi ama yine önce halsizlik geliyor ardından tuvalet ihtiyacı fakat ishal Yok sonra yine çarpıntı başlıyor! Hocam artık bıktım halimden lütfen yardım edin bana ne oluyor! Sıcak havalarda bu durum başlıyor orasını az çok fark ettim. Artı ekokardiyografi çektim orda sol vetrikul: Aml kaba görünümlü sol atriyuma 2mm prolabe yazıyor. Pulmoner kapak yetersizlik(kalitatif):+ Pulmoner basınç:<25 Tricuspit kapak (kalitatif):Eser yazıyor... Yani 2016 temmuz ablasyondan sonraki ecokardiyografide bunlar bu şekilde değildi,izlenmedi şeklindeydi.simdi hocam benim sorunum ne? Lütfen yardım edin bana... Teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun, kapakçık sarkması mevcut. Aynı zamanda psikolojik rahatsızlığa bağlı irritabl bağırsak sendromu da var. Düşük doz beta bloker ilaç kullanmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı güzel günler.

3 Temmuz 2017 14:26