AD
Soru Sahibi
1 Şubat 2017 16:36

WİLSON DEĞERLENDİRME

HOCAM KOLAY GELSİN BENİM OĞLUM 2,5 YAŞINDA WİLSON TEŞHİSİ KONULDU 24 SAATLİK İDRAR BAKIR 50,90 BAKIR İDRAR KREA ORANI 156,13 BAKIR İDRAR GÜN 40,72 BİOPSİDE KURU BAKIR ÖLÇÜLEN 15.0 BAKIR HESAPLANAN 50.0 KURU DOKU AĞIRLIĞI1.5 MG PATOLOJİ İSE PORTAL ALANLARIN ÇOĞUNDA FOKAL ARA YÜZ HEPATİTİNE NEDEN OLAN MONONÜKLEER TİPTE İLTAHABİ HÜCRE İNFİLTRASYONUVE FİBRÖZ GENİŞLEME GÖZLENMİŞTİR.BİR ALANDADA PORTO PORTAL FİBROZİS DİKKATİ ÇEKMİŞTİR.PARANKİMİÇİNDE FOKAL KONFLUENT NEKROZ ODAKLARI YANISIRA KÜÇÜK NEKROİNFLAMATIAR ODAKLAR DİKKATİ ÇEKMİŞTİR.SANTRAL VENLER DİLATTEDİR.HEPOTOSİTLERDE ŞİDDETLİ BALONLAŞMA DEJENERASYONU VEREJENERATİT DEĞİŞİKLİKLER İZLENMİŞTİR.HEPOTOSİTLERİN BİR KISMINDA MAKROVEZİKÜLER STEATOZ İZLENMİŞTİR.PRUSYA MAVİSİ İLE DEMİR BİRİKİMİ İZLENMEMİŞTİR.PAS,PAS DİASTAZ İLE PAS POZİTİF GLOBÜL GÖZLENMİŞTİR.RHODANİN İLE MİNİMAL BAKIR BİRİKİMİ İZLENMİŞTİR.SİTOKERATİN 19 İLE SAFRA KANALİKÜL PROLİFERASYONU GÖZLENMİŞTİR.BULGULAR NON SİPASİFİK OLAMKLA BERABER WİLSON ERKEN EVRE BULGULARI İLE YORUMLANIR.MODİFİYE KNODELL ISHAK KRONİSİTE EVRE 3 TANI ŞİDDETLİ HİDROPİK DEJENERASYON VE MAKROVEZİKÜLER YAĞLANMA GÖSTEREN KARACİĞER DOKUSU LABARUTUVAR BULGULARI LÖKOSİT:9150 ALT:138AST:144 HEMOGLOBİN:11,4 KOLESTROL:173 ,1 ALBUMİN:4,35 FERRETİN:37,55 TROMBOSİT:496 SERULOPLAZMİN:2,42 PT:11,6 APTT:28,55 HOCAM BİRDE SİZ DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba, geçmiş olsun. çocuğunuzla ilgili yazdığınız önemli değerler: - 24 saatlik idrar bakırı - seruloplazmin düzeyi ve - karaciğer dokusundaki bakır miktarı Wilson hastalığı demek için yeterince yüksek değil. Bu şekilde görüş almanız sakıncalı olabileceğinden teşhisle ilgili kafanızda belirsizlik / endişe varsa, tüm tahlil sonuçları ile çocuğunuzu bir başka merkezdeki çocuk gastroenteroloji uzmanına götürün muayene etsin. sağlıklı günler

1 Şubat 2017 22:19