29 Ağustos 2017 11:17

Wbc ve ne düşüklüğü

38 aylık kızım var rutin komtrollerde 10 gün arayla iki tahlilde wbc 4800 den 4400e düştü. Ne 1800den 1500 e düştü. Diğer değerlerde ly hafif düşük diğerleri ise normal ve bir şikayeti yok. Bu düşüklük anormal mi. Neden olabir. Lökopeni diyebilir miyiz.sanırım normalde wbc 7 bin civarı olmalı. Ne ise 3 4 binlerde. Bu arada ne% ise 37. B 12 si 200 lerde kan değeri ise 12 civarı.demir de eksiklik yok

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Hatice Emel Özyürek
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Bütün kan değerlerimiz sabit olmayıp, dalgalanma gösterir. Onun için farklı ölçümler arasında fark olmasını bekliyoruz. Önemli olan normal saydığımız alt ve üst sınırlar içerisinde olması. WBC olarak kısaltılan akyuvar sayısı ve Ne olarak kısaltılan, akyuvarların bir alt grubu olan nötrofil sayısı normal sınırlarda. Kan sayımında akyuvar alt gruplarını değerlendirirken mutlak sayı üzerinden değerlendirme yaparız, yüzdeleri sadece mutlak sayıyı bulmak için kullanırız. Vitamin B12 için, çalışılan laboratuvarın normaline göre karar vermek lazım, bazı ek tetkiklerle birlikte değerlendirilir. Bu nedenle bu konuda size bilgi vermeyeceğim. Doktorunuza sormanızı öneririm. Geçmiş olsun.

29 Ağustos 2017 11:43
Soru Sahibi

Öncelikle teşekkür ederim hocam. Değerlerin normal aralıkta olduğunu söylemişsiniz. Bilgi vermeyeceğiniz olan konu ne ya da dr a neyi sormam gerektiğini anlamadım. Kendi dr umuZ izindeydi o yğzden 2.tahlilde başka dr a gittik. O da 6 ay sonra tekrar gelmemizi söyledi. Dr a neyi sormayalıyım anlamadım

30 Ağustos 2017 14:09
Prof. Dr. Hatice Emel Özyürek
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Vitamin B12 ile ilgili laboratuvar normalleri bilinmeden sorunuzun bu kısmını cevaplayamam. tetkikin yapıldığı hastanedeki doktora bu kısımı sormanız ve bilgi almanızı önermiştim. Geçmiş olsun

5 Eylül 2017 09:18