de
Soru Sahibi
28 Ocak 2014 20:38

vısanne ilaç kullanımı

hocam merhaba ben 25 yasında bır öğretmenım.bundan 6 sene once over kıst tanısıyla once laparoskopı sonrada açık amelıyat oldum.fakat ağrılarımda tam anlamıyla bır azalma olmadı hasta olduğum zamanlar gunde 2-3 majezık ağrılarımı ancak kesıyor.ve ben ağrı kesıcılerle gecıstırmek değil tam anlamıyla tedavı olmak ıstıyoru.dun bır doktorum ozelıne gıttım ultrasanlo baktı kısr vs hıçbısey yok dedı fakat endometrizois olabılır dedı ve yenı çıkan bır ilaç var dedı ilacın adı vısanne 2 mg fakat ben çok fazla yan etkısı olduğunu gördum ve almakta tedırgınlık yasadım sımdı bu ilaç tam anlamıyla ağrı ve duzensızlıkte ıyıleşme sağlar mı bu ılacı kullanmam faydalı olur mu? ustelık endometrıozıs olabılr dedı yanı kesın değil test vs de yapmadı ultrsasonla bu hastalık bılınır mı yardımcı olursanız sevınırım sızede danısmak ıstedım tesekkurler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hakan Erenel
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sayın Emel hanım.Oncelikle geçmiş olsun. Endometriozis dediğimiz hastalığın tanısı ancak laparoskopi dediğimiz vücudun içine küçük deliklerden kamera ile girilerek vücudun içine bakılarak konur. Bunun dışında yapılan muayene ve ultrasonlar aslında sadece endometriozis hastalığı için şüphe verir. Visanne ile ağrı şikayeti gerileyen bir çok hasta var yan etkilerine gelince bu gibi hormon ilaçlarının hepsinin bir takım yan etkileri var. Ama visanne kullanan bir çok bayan var bunu da göz önünde bulundurun. ilk kutularda bir takım adet düzensizlikleri ve lekelenmeler yapabilir.

28 Ocak 2014 22:50