sh
Soru Sahibi
3 Ağustos 2015 17:08

verem bulasiciligi

Merhaba hocam. Kayinbabama bu hafta verem teşhisi kondu. Benim de 2 bucuk yaşında kızım var. Isim gereği haftaya iki günlüğüne kızımı oraya bırakmak zorundayım.bir taraftan korkuyorum bulasirsa diye. Öksürük hapsirma yok kayinbabamda. Bulasmamasi için 3m maske temun etsek etkili olur mu. Bırakacak baska kimsemizde yok etrafımızda.yada napsak bulasiciligini onleyebiliriz. Simdiden tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. M. Levent Erkan
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

Akciğer tüberkülozunun bulaştırıcılığı tedavi başlandıktan sonra 3 haftada kaybolur. Plevra tüberkülozu ise bulaşıcılık yoktur. Bu şartlara göre çocuğunuzu ateşe atmayın. Maske vs . tehlikeye çare değildir.

5 Ağustos 2015 08:29