YN
Soru Sahibi
29 Ekim 2018 12:22

Vajinal Yapışıklık

Hocam Merhaba, 3 aylık bir kızım var 2 aylık kontrolünde vajinasında yapışıklık tespit edilmiş olup Çocuk Cerrahisi tarafından elle açılarak kapanmaması için ,sonrasında o bölgeye kullanmış oldugumuz pişik kremini uygulayabileceğimiz söylendi.Ancak bir kaç gün önce fark ettimki tekrar kapanmış.Araştırmış oldugum kaynaklara göre de kimi doktorlarımız açılmasına pek de gerek yok derken,kimisi de açılması gerektiği yönünde görüş bildirmiştir.Açılması ya da açılmamasının ne gibi bir tehlikesi oldugu yönünde kesin bir şeye rastlayamadım(kapalı olması durumunda enfeksiyon riski olabilecegini biliyorum yalnızca).Açıkçası konuyla ilgili görüşünüzü merak ediyorum ne yapmam gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum.Konuyla ilgili yardımlarınızı bekler ,teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fatih Andıran
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

“Labial sineşi” varlığında, özellikle tama yakın kapalı olduğunda, idrar rahat yapamama, geride birikme, koku ve enfeksiyon vb riskleri vardır. Mümkünse manuel açılmalı, uygun koruyucu pişik merhemleri sürülmeli, açıldıktan sonra birkaç gün sıcak su oturma banyosu yaptırılabilir. Cilt yapısına bağlı ve bazen de aşırı hijyenik temizleme ile cildin doğal yerel koruyucu tabakası bozularak labial sineşi oluşumu tekrarlayabilir. Selamlar Geçmiş olsun

31 Ekim 2018 09:50