AF
Soru Sahibi
4 Şubat 2013 16:29

Uykuda çığlık ile sık uyanma

Merhaba ; Kızım 26 aylık.9 ay kadar gaz problemi yüzünden uyumadı (4 aylık diş çıkarttı ama diş problemi yaşamadık çünkü zaten sürekli ayaktaydık) gaz sorunu bitince de uyanmaya (çığlık atıp tepinerek)devam etti.4 aylıktan beri odasında yatıyordu ama beni odasında istiyordu gitmeyince bağırması 2 saate kadar devam ediyordu ve bağırıp tepinmeye devam ediyordu.Odasına sürekli uyanıp gitmekten uykusuzluğum artınca yatağıma aldım şimdi 9-10 aydır beraber yatıyoruz.Ancak hemen her yarım saatte bir çığlık ve ağlama ile tepinmeye başlıyor ve konuşuyor (istemiyorum,gel,gitme vs) Her gece devam eden rutinimiz oldu,arada bir gecede 3-5 kere uyanıyor ve ben bunu iyi uyudu olarak belirtiyorum.Bunun yanısıra çok hareketli bir bebekti 6 aylık sıralıyordu tutunarak ve 9 aylıkken yalpalayarak yürüyebiliyordu,halen çok hareketli ve her türlü uzun sohbet edebiliyor ama söz dinletmede de problem yaşıyorum onun hareketlerini engellediğim her hareketi yapmakta ısrarcı.Sizce bir yardım almalı mıyız ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hesna Gül
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

merhaba...2 yaşındaki çocukların biraz inatçı,hırçın ve keşfetmeye meraklı olmaları doğaldır.ancak anlattığınız gece uyku sorununun bir çocuk nöroloğu tarafından görülmesini ve gerekli görülürse EEG ile kontrolünü öneririm. sağlıklı günler...

8 Şubat 2013 16:52