KS
Soru Sahibi
8 Şubat 2019 14:32

Uyku bozukluğu

Merhaba Doktor Hanim..Benim kızım şu an 26 aylık.aylık.Çok uysal sakin konuşkan algısı iyi bir çocuk. Fakat uyku problemimiz var. Gece 1 2 olmadan uyumuyor. Günümüz şu şekilde;sabah 9 da uyanıyoruz,kahvaltı yapiyoruz*** *** **. 00 da öğle yemeği yiyip uyuyor 2 saat kadar uyuyor ve gece 1 de anca uyuyor. Yatağa saat 22.00 da giriyoruz ama kızım saat 1 olmadan uyumuyor. Erken kaldırdığım zamanda böyle. Gündüz uykusunu mu kaldirmaliyim :( ne yapmam lazım nasıl bir program yapmaliyim. Her yolu deniyoruz akşam koşmalı oyunlar bile oynuyoruz yorulsun diye oda yok:)

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, sabah 1 saat kadar daha erken kaldırmayı ve gündüz uykusunu 1 saat uyutmayı deneyebilirsiniz. Uyandırırken de kapısını açık bırakarak rutin ev işlerinizi yaparken kendiliğinden evin ufak rutin gürültüsüne kalkmasını sağlayabilirsiniz. Akşam aşırı hareketli oyunlar oynamak yerine çocuğun gün içindeki hareketli zamanlarını arttırın, dışarı çıkarıp hareket etmesini ve temiz hava almasını sağlayın. Akşam ailece daha az hareket içeren oyunlar oynayın ve aynı saatte uyku için yatağa götürün. Çocuğunuzun bireysel alışkanlıkları, uykuya geçiş şekli ve ailenizin yaşam düzeni faklı olabilir. Çok genel hatlarıyla birkaç öneri vermiş olmama rağmen uyku alışkanlıkları ile ilgili verimli bir düzen oluşturmanız için aileniz ve çocuğunuza özel bir danışmanlık almanızı öneririm. En yakınınızdaki bir devlet hastanesinde bulunan bir çocuk gelişim uzmanından yardım alabilirsiniz.

10 Şubat 2019 20:57