KA
Soru Sahibi
26 Mart 2018 13:11

Üst Batın MR Tetkiki

Merhaba, Üst Batın MR tetkikimde koyu renkle bunlar yazılmış: ÜST BATIN MR Tetkikinde: İnceleme tekniği: Aksial planda T1, in phase, out of phase, koronal planda T2, İV paramanyetik kontrast madde enjeksiyonu sonrası aksial, sagital, koronal Bulgular: Karaciğerin 7 nolu subsegmentte subkapsüler 3 mm çaplı sıvı sinyal intesintesinde kistik lezyon izlendi. Karaciğer sağ lobu 8 nolu subsegmentte yaklaşık 13x8 mm boyutlu lobüle konturlu T2 incelemede hipo, T1 incelemede izo-hipointens karakterde lezyon alanı izlenmekte olup dinamik postkontrast serilerde hızlı washout izlendi. Olası malign lezyon ekartasyonu için tetkikin pet ct ile korele edilmesi veya kısa takip US veya kesit görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi önerilir. Karaciğer vertikal boyutu 175 mm olup artmıştır. Devlet hastanesindeki doktor detaylı bir açıklama yapmadı. Net sonuç için bir üniversite hastanesine ya da imkanım varsa özele gidip bir kontrol yaptırmamı istedi. Hastaneye gideceğim ama bu raporun ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bu konuda uzman bir doktordan kısa bir yorum alabilirsem çok memnun olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

MR'da 2 lezyondan bahsediyor; 3 mm'lik lezyon kist gibi görünüyor, yani zararsız. 13x8 mm 'lik diğer lezyonun natürü hususunda radyoloji uzmanı net bir kanıya varamamış; bu nedenle üst merkeze görünmenizi önermişler. Size önerim bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanız ve karaciğer radyolojisinde deneyimli bir radyoloıji hekimine MR' ınızın gösterilerek yorum alınması. Geçmiş olsun.

30 Mart 2018 10:22
KA
Soru Sahibi

Kısa zamanda cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim doktor bey. İyi çalışmalar.

30 Mart 2018 10:21
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Rica ederim.

30 Mart 2018 12:28