aG
Soru Sahibi
23 Ocak 2024 17:41

us ve mamofram

hocam annemin meme us ve mamagrafi sonuyclarını yorumlar mısınız? Kendi hekimine de gösterecek. yaşı: 60 teşekkür ederim. saygılarımla. US: MEME US Her iki meme heterojen lipoglandüler yapıdadır. Bilateral memede solid ya da kistik lezyon saptanmamıştır. Bilateral meme cilt, areola, meme başı doğaldır. Sağ aksillada asimetrik kortikal kalınlık artışının izlendiği (3.8 mm) 19.5 x 7.3 mm boyutlarında yağlı hilusu izlenen lenf nodu mevcuttur. Sol aksillada patolojik boyut ya da natürde lenf nodu saptanmamıştır. MAMOGRAFI: Bulgular Her iki memede kaba punktat kalsifikasyonlar görülmektedir. Bilateral meme glandları düşük fibroglanduler yoğunluklu mikst tiptedir ( Tip B). Bilateral memede cilt ve cilt altı yağlı doku seviyeleri, areola ve meme başı doğaldır. Bilateral meme parankim yapıları düzeyinde belirgin kitlesel kondansasyon ve malignite kriteri taşıyan mikrokalsifikasyon kümelenmesi ile spikülasyon saptanmamıştır. Her iki aksiller alanda patolojik boyut ya da natürde lenf nodu saptanmadı. KATEGORİ: ACR BI-RADS 2 BIRADS Kategori: 0: Mamografik inceleme yetersiz olup ek görüntüleme gereksinimi vardır. 4: Olası malign bulgular. 1: Negatif sınırlarda inceleme. 5: Yüksek olasılıklı malignite bulguları. 2: Benign bulgular. 6: Biopsi ile verifiye malign 3: Olası benign bulgular. Meme paterni: Tip a: Belirgin yağlı doku replasmanı(fibroglandüler doku oranı %25'ten az) Tip b: Fibroglandüler doku oranı %25-50. Tip c: Heterojen dens meme paterni(fibroglandüler doku oranı %51-75).Sensitiviteyi düşürebilir. Tip d: Dens meme(fibroglandüler doku oranı %75'ten fazla):Sensitivite belirgin azalmıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)

mamografi sonucunuzda birads 2 olarak rapor edilmiş bu da normal bir mamografi sonucudur. Muayene bulguları normal ise bu sonuçları normal olarak kabul edebiliriz.

20 Mart 2024 13:11