us
Soru Sahibi
26 Şubat 2014 17:17

Us incelemesinin sonucu hakkında bilgi?

Merhaba doktor bey.15 yaşında bir kız kardeşim var.Sol memesinin sağ memesinden normalden biraz daha büyük olması ve adet düzensizliği olduğundan dolayı jinekolojiye başvurduk.Yapılan pelvik us sonucu; Mesane konturları, duvar kalınlığı normaldir, lümen içi patoloji izlenmemiştir. Uterus antevert pozisyonda ve normal boyutlardadır. Konturları düzgündür. Myometrium homojen yapıdadır. Endometrium kalınlığı normaldir. Sol over 4 cm çapında olup, stroma heterojendir. Hipoekoik, hafif heterojen 10 mm' lik birkaç adet oluşum mevcuttur. Klinikle korelasyon, uygun ileri tetkik, takip ve değerlendirme ve lüzumu halinde MR incelemesi önerilir. Sol over içerisinde 5 cm/sn ' den küçük minimal mikst arteriyovenöz akımlar gözlenmektedir. Douglasta serbest sıvı saptanmamıştır.Bu sonuca göre genel cerrahiye başvurmamız söylendi. Merak ettğimiz şey; bu sonuca göre çıkan oluşumların kanser olma olasılığı var mıdır?Bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ahmet Akkoca
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Serin hanım bu kadar net bir cevap vermek tahmin ederseniz ki çok zordur.Endişeleriniz için MR ile ileri tetkik yaptırabilirisiniz.

3 Mart 2014 16:02